Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dwustronne panele słoneczne popularyzują się w Chinach

Dwustronne panele słoneczne popularyzują się w Chinach

Oto prosta metoda uzyskania większej ilości prądu z ogniw fotowoltaicznych – wystarczy wykorzystać obie jego strony! Nie ma co liczyć na podwojenie produkcji energii elektrycznej, ale zwiększenie wydajności jest zauważalne.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Chiny rozpoczynają właśnie produkcję i instalacje tego rodzaju ogniw. Wprowadzane ogniwa będą także instalowane na budowanych obecnie farmach słonecznych w tym kraju. Przewiduje się, że tylko w tym roku do sieci podłączonych zostanie około 2,7 GW nowych mocy z dwustronnych ogniw PV w samych tylko Chinach. Jak podaje Bloomberg New Energy Finance, w innych regionach świata w 2018 roku dołączonych zostanie kolejne 200 MW. Do roku 2020 działać ma około 15 GW tego rodzaju instalacji.

Standardowe ogniwa fotowoltaiczne mają najczęściej tył pokryty aluminium. Dwustronne ogniwa nie mają tej warstwy – wyeksponowany z tyłu półprzewodnik także może absorbować światło i konwertować je na prąd elektryczny.

Do niedawna koszty produkcji tego rodzaju ogniw nie uzasadniały ich wykorzystania, nawet pomimo wyższej wydajności konwersji. Obecnie, dzięki wprowadzeniu nowych metod produkcji i instalacji takich ogniw, możliwe jest ekonomiczne ich wykorzystanie. Pierwsze próby z takimi systemami pokazują, że oferują one o 10% większa produkcję energii elektrycznej w porównaniu z klasycznymi systemami. Ponieważ tylna część ogniwa chłonie głównie światło odbite od ziemi, doskonale sprawdzają się ona podczas instalacji na jasnych powierzchniach, które będą odbijały dużo światła.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.