Dzień Czystego Powietrza – świętuj i chroń

14 listopada powitajmy sobotni dzień, życząc sobie i innym jak najczystszego powietrza. Weź głęboki wdech i zregeneruj siły, ponieważ dzisiaj po raz piętnasty obchodzimy Dzień Czystego Powietrza!

Oddychaj!

Bez względu na to gdzie jesteśmy, oddychamy. Powietrzem raz świeższym, innym razem znacznie gorszym. Nikt z nas nie chce być narażony na życie w oparach smogu, który jest problemem dostrzegalnym w wielu regionach Polski – od wsi, przez miasteczka, po wielkie metropolie. Niefortunne położenie geograficzne często jeszcze bardziej komplikuje życie mieszkańców. Jednak za główną przyczynę zanieczyszczenia w Polsce uważa się wydobycie węgla i jego spalanie. Zanieczyszczenia w postaci pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) to małe cząstki, które poprzez swoje mikro rozmiary trafiają do naszych płuc, uszkadzając ich funkcjonowanie.  

Mobilizacja

W Dniu Czystego Powietrza mieszkańcy Warszawy będą mogli przyjrzeć się edukacyjnemu projektowi “Zobacz czym oddychasz”. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego za pomocą instalacji zbudowanej na wzór ludzkich płuc ma na celu dotknąć ogólnopolskiego, choć często lekceważonego problemu zanieczyszczenia powietrza. W tym roku w akcję PAS włączyło się też województwo małopolskie, które w ramach kampanii antysmogowej zainstaluje pyłomierze, mierzące stężenie pyłu PM10. Polecamy śledzić strony Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz statystyki Radia Kraków. 22 grudnia odbędzie się debata informująca o wynikach analiz.

Instalacja płuc odwiedzi 18 polskich miast i miejscowości, a kampania trwająca cztery miesiące przejedzie przez pięć województw. Czas sezonu grzewczego to okres szczególnie trudny dla nas wszystkich ze względu na zwiększoną ilość zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Autorzy projektu antysmogowego mają świadomość, że pomimo wdrożonych programów rządowych, czy wymiany kotłów, są to kroki niewystarczające, a problem smogu jest nadal ogromny i dotyczy ogólnokrajowej kwestii ekonomicznej, gospodarczej i energetycznej.

Happeningi organizowane przez fundacje, oddolne stowarzyszenia i aktywistów dążą do uświadamiania i mobilizowania społeczeństwa we wspólnej walce o czyste powietrze. Fundacja Arka, która jest pomysłodawcą celebrowania Dnia Czystego Powietrza nie ma wątpliwości – to właśnie zanieczyszczenia powietrza stanowią jeden z najistotniejszych problemów w naszym kraju. Zła jakość powietrza przyczynia się do gorszego samopoczucia, bólu głowy, zatok i pogorszenia kondycji naszych płuc. Smog nie jest mitem, a realnym zagrożeniem, które razem, małymi i większymi krokami, możemy pokonać.

Świat OZE zarówno dzisiaj, jak i każdego innego dnia w ciągu roku, życzy Wam czystego powietrza! Na deser przygotowaliśmy dobrą wiadomość: mapę Airly prezentującą jakość powietrza 13 listopada. Zielonym kolorem oznaczono dobra jakość powietrza, żółtym – średniodobrą, a pomarańczowym, trochę gorszą.

Stan jakości powietrza dnia 13.11.2020 roku, źródło: airly.org