Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japońskie roboty chronią mieszkańców przed niedźwiedziami

Motor Wolf

Japońskie roboty chronią mieszkańców przed niedźwiedziami

Japońskie wsie i miasteczka od jakiegoś czasu borykają się z groźnym problemem. W okolicach pól uprawnych pojawiają się dzikie niedźwiedzie. Zwierzęta nie obawiają się podchodzić nawet pod ludzkie siedziby. Ale kreatywni Japończycy szybko znaleźli na to sposób – roboty łudząco przypominające wilki.  

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W spotkaniu z niedźwiedziem prawdopodobnie nawet waleczny samuraj nie miałby szans. Skuteczny okazuje się jednak robot, imitujący wilka. We wrześniu, w miejscowości Takikawa na wyspie Hokkaido, kilkakrotnie zaobserwowano niedźwiedzie wędrujące po okolicy. Aby rozwiązać problem, władze miasta zakupiły wilki-roboty. Od tego czasu, jak twierdzą, żaden mieszkaniec nie zauważył dzikich zwierząt w pobliżu swojego domu. 

REUTERS 1

Groźne czerwone oczy

Robot Monster Wolf składa się z kudłatego ciała na czterech nogach, jasnej grzywy oraz świecących czerwonych oczu. Gdy mechaniczny wilk wyczuje ruch, zaczyna poruszać głową, migać światłami i wydawać 60 różnych dźwięków – od wycia wilka po odgłosy maszyn. Producent robotów, firma Ohta Seiki, od 2018 roku sprzedał ok. 70 sztuk. 

Dlaczego niedźwiedzie wędrują po miastach?

W 2020 roku odnotowano rekordową liczbę wtargnięć niedźwiedzi na tereny wsi i miasteczek, jak podaje japońska stacja telewizyjna NHK. W tym roku doszło do dziesiątek ataków na ludzi, z których dwa zakończyły się śmiercią. Skłoniło to rząd do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia w zeszłym miesiącu, aby zająć się zagrożeniem, jakie stanowią dzikie zwierzęta. 

Władze miasta Takikawa stwierdziły, że niedźwiedzie stają się bardziej aktywne i niebezpieczne, gdy szukają pożywienia przed przejściem w stan hibernacji pod koniec listopada. 

Wilk japoński

Z kolei “prawdziwy” wilk japoński zamieszkiwał niegdyś wyspy Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Utrata siedlisk i kłusownictwo przyczyniły się do jego wytępienia w 1905 roku. Do tej pory pozostało jedynie 8 futer i 5 wypchanych osobników, jako smutna pamiątka po tym pięknym gatunku. 

Być może Japończycy chcieliby, aby to prawdziwe wilki regulowały ekosystem i chroniły ich przed niedźwiedziami? 

Źródło: Reuters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.