Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczna odzież z fusów po kawie! Znajdziesz ją w sieci sklepów spożywczych

Ekologiczna odzież z fusów po kawie! Znajdziesz ją w sieci sklepów spożywczych

Bluzy wykonane z materiału, który powstał z fusów po kawie, trafiły właśnie do oferty sieci sklepów Lidl Polska. Zawartość włókien pochodzących z recyklingu potwierdza certyfikat Recycled Claim Standard. Dowiedz się, co jeszcze może powstać z fusów!

Reklama

Na sportowo i ekologicznie

Lidl Polska podejmuje różnorodne działania, które mają na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju. W ofercie marki znajdziemy wiele ekologicznych alternatyw. Odzież sportowa wytworzona m.in. z fusów po kawie to kolejny krok na tej drodze. Od poniedziałku 22 sierpnia w sklepach sieci, można znaleźć damskie bluzy z kapturem marki Crivit w dwóch kolorach.

Tkanina, z których je uszyto powstała z fusów, ale także wysokogatunkowego elastanu LYCRA. Zawartość włókien pochodzących z recyklingu potwierdza certyfikat Recycled Claim Standard.

o0a9HfIxhwLodSrC6ficaGxtLdVcK78iLMX6pIMdEYi6Bp8gZQqYgQ 5 TJiHGxoZu6hc02mho1B q5pm MCppzA5Uf3D gqpUU5zd

Kiedy fusy po kawie są poddawane recyclingowi, wytwarza się z nich elementy włókna. Materiał wyprodukowany w ten sposób jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale również praktyczny: ogranicza nieprzyjemne zapachy i dobrze odprowadza wilgoć, dlatego uszyta z niego bluza to doskonały wybór dla osób aktywnych fizycznie.

Jak wykorzystać 8 mln ton fusów po kawie?

Espresso, latte czy zwykła zalewajka. Po każdej kawie zostaje odpad w postaci fusów. Każdego roku na świecie wypijanych jest ponad 400 miliardów filiżanek kawy. Z tego powstaje ponad 8 milionów ton fusów, które można ponownie wykorzystać. Wyrzucając zmielone ziarna czy fusy, nie tylko marnujemy cenny surowiec, ale też szkodzimy środowisku. 

Okazuje się, że fusy z powodzeniem można wykorzystać nie tylko do przyrządzenia domowego peelingu, ale jako surowiec do produkcji tekstyliów, opakowań czy materiałów budowlanych.

Konkrety? Proszę bardzo. Chiński projektant stworzył z fusów lampę Coffire. Produkt wyróżnia „niedoskonała” faktura. Nie ma dwóch identycznych, każda z powstałych lamp jest unikatowa. 

Inne zastosowanie fusów po kawie

Nie brakuje też przykładów z polskiego podwórka. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn, polska badaczka z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki opracowuje ekologiczny surowiec do produkcji porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Z fusów oczywiście.

Bardzo wysoką wartość opałową fusów wykorzystali również polscy naukowcy z firmy EcoBean, tworząc z kawowych odpadów brykiet. To zresztą ich nie pierwszy projekt. Wcześniej nawiązali współpracę ze Starbucks Polska, aby stworzyć słomki ze zużytych fusów kawowych pochodzących z kawiarni.

Zimą fusy idealnie sprawdzą się także jako alternatyw do piasku czy soli i służą do posypywanie oblodzonych chodników.

źródło: informacja prasowa Lidl Polska

fot. główne: materiały prasowa Lidl Polska, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.