Ekologiczny dom z prefabrykowanych elementów

Modułowy Skyview Cabin to niewielki domek wykonany w pełni z naturalnych materiałów, które nie wymagają wiele pielęgnacji. Zaprojektowany został przez Arna Schuursa i Paulien van Noort z Qoncepts Agency. Dom posiada elewację pokrytą świerkiem oregońskim i ogromnymi przeszkleniami, które zacierają granice pomiędzy wnętrzem i otoczeniem.

wooden cabin in field of wild flowers

Dom ma powierzchnię zaledwie 42 metrów kwadratowych. Został wykonany z prefabrykowanych elementów zamontowanych na specjalnej ramie.

Budowa domu zaczęła się od przygotowania dwóch sekcji, które następnie przetransportowano na miejsce budowy – piękną łąkę w okolicach Apeldoorn w Holandii.

interior of cabin with sofa and dining area

Rama budynku wykonana została z stali i betonu. Do wylanego na miejscu fundamentu przymocowano specjalnymi śrubami stalową ramę, która dźwiga ciężar całego domu. Cała struktura znajduje się nad powierzchnią ziemi, dzięki czemu zminimalizowany jest wpływ budynku na otoczenie i panoramę łąki.

a pony outside of a cabin with trees in the background

Po zakończeniu budowy ramy przymocowano do niej poszczególne moduły. Architekci postawili na wykorzystanie w pełni naturalnych i pozyskanych lokalnie materiałów – świerkowych desek na fasadę i dębowego parkietu na podłogę.

large bed surrounded by windows

Największy nacisk w projekcie położono na kontakt z otoczeniem. Dom wyposażony jest w ogromne okna, które zapewniają świetny widok na otaczającą łąkę i wprowadzają do domu dużo słońca.

wooden cabin with open deck area

Wnętrze domu pokryte jest deską sosnową. Znajduje się tam otwarta kuchnia połączona z kompaktowym salonem i loft do spania, do którego dostać można się po drabinie. Wszystko to otoczone jest ogromnymi oknami.

dining nook with large window and wooden walls long orange sofa and black wall grey tiled kitchen large windows let in natural light to a wooden interior

źródło: dwell

 

1 comment
  1. Fantastyczny domek. Jednak dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest budowa w technologii modułowej. Dom modułowy w całości budowany jest na hali i przyjeżdża na działkę praktycznie gotowy do zamieszkania. Takie domki buduje na przykład firma z trójmiasta

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.