Elektrobusy receptą na czyste powietrze w Warszawie

Coraz większa liczba polskich miast decyduje się na wymianę taboru autobusowego i zastąpienie wysoko emisyjnej floty przez ekologiczne autobusy napędzane silnikami elektrycznymi. Po sfinalizowaniu umowy na zakup autobusów hybrydowych przez krakowskie MPK również stolica postanowiła pójść podobną drogą.

Według planów przyjętych przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie do roku 2020 po stolicy będzie poruszało się 160 autobusów napędzanych silnikami elektrycznymi. Jeszcze w tym roku na ulice Warszawy wyjedzie ich ponad 30. Konsorcjum Ursus SA, AMZ Kutno oraz Ursus Bus już w styczniu br. przekazały 10 sztuk elektrobusów wyposażonych m.in. w podwójny system ładowania – łącze plug-in oraz pantograf i napowietrzną ładowarkę.

Fotowoltaika od Columbus Energy

O elektrycznych autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie, specjalnie dla portalu Świat OZE opowiada Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA Warszawa. Natomiast o elektrowni słonecznej na budynkach MZA i panelach fotowoltaicznych na dachach autobusów rozmawiamy z Antonim Mroczkiem, kierownikiem oddziału przewozów R1 Woronicza w MZA Warszawa.

Zajezdnią bazową nowych elektrobusów, jakie w najbliższych latach zasilą warszawską flotę, będzie ta zlokalizowana na ulicy Redutowa. Miejsce postoju nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ właśnie tam będzie umiejscowionych ponad 100 stanowisk do ładowania pojazdów.

Inną nowością na ulicach Warszawy, jaką zamierzają zafundować mieszkańcom stolicy władze MZA to aż 300 autobusów na gaz. Pierwsze testy autobusów o napędzie CNG wypadły na tyle obiecująco, że ustalono już zajezdnię bazową, która będzie zlokalizowana na Tarchominie.

Należy wspomnieć, że MZA są jednym z liderów w Europie we wdrażaniu elektrycznej i niskoemisyjnej floty do obsługi komunikacji miejskiej. Poza zakontraktowanymi autobusami warszawskie przedsiębiorstwo komunikacyjne może poszczycić się również pozyskiwaniem zielonej energii z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachach hal obsługowych. Dzięki tak obranej strategii w sposób istotny zostanie zmniejszony problem smogu na ulicach Warszawy.