Elektrofiltry w Sosnowcu cudowną receptą na smog?

Elektrofiltry w Sosnowcu cudowną receptą na smog?

Problemu smogu spędza sen z powiek naukowcom, politykom, a przede wszystkim mieszkańcom zanieczyszczonych obszarów. Podstawową przeszkodą w przejściu z ogrzewania węglem na ogrzewanie niskoemisyjne są zwiększone koszty, które musiałby ponieść właściciel domu, gdyby postanowił wdrożyć tę innowację na terenie swojej posesji.

Okazuje się, że idąc za przykładem technologii stosowanych od dawna w ciepłownictwie i energetyce, można skutecznie obniżyć liczbę trujących substancji w powietrzu. W tym wypadku z pomocą przychodzą elektrofiltry kominowe.

Władze Sosnowca postanowiły wdrożyć próbny projekt zamontowania dziesięciu elektrofiltrów. Miasto zamierza dotować ich zakup, jeśli pilotaż okaże się sukcesem.

Podobne rozwiązania zastosowano już w Goczałkowicach-Zdroju, a montaż kolejnych przewidziany jest m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, Nowym Targu, Żywcu i Zabrzu.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, argumentując decyzję o wdrożeniu próbnego projektu, przytoczył opinie ekspertów mówiących, że skuteczność takich rozwiązań może wahać się od 50 do 90 procent. Podobne urządzenia są z powodzeniem stosowane na kominach m.in. w Niemczech czy Skandynawii.

„Sprawują się bardzo dobrze i kosztują około czterech tysięcy, przy czym tam w euro, a w Polsce – w złotych” – dodał Chęciński.

Istotnym argumentem, podawanym przez inicjatorów projektu, ma być też fakt, że dzięki elektrofiltrom właściciele domów ogrzewanych węglem będą w stanie spełnić wymogi samorządowych uchwał antysmogowych bez konieczności zmiany paliwa czy wymiany pieca.

Zastosowanie technologii elektrofiltrów do użytku indywidualnego może przyczynić się do istotnego ograniczenia niskiej emisji, przy zachowaniu obecnego paliwa, którym najczęściej jest węgiel.

Autorzy pilotażu zwracają również uwagę na wyniki przeprowadzonych testów, wskazujące jednoznacznie, że zastosowanie elektrofiltrów powoduje, iż starsze kotły osiągają parametry emisji zanieczyszczeń zbliżone do kotłów najnowszej generacji.

Termin wdrożenia próbnego projektu, według zapowiedzi prezydenta Sosnowca, ma nastąpić jeszcze w tym roku.