Elektrownia atomowa na wodzie? Chiny chcą to zrobić

energia atomowa

Państwo Środka to kraj, którego sektor energetyczny jest dosyć zróżnicowany. Nie brakuje w nim elektrowni opalanych węglem, jak również ogromnych instalacji dedykowanych odnawialnym źródłom energii. Elektrownie atomowe także są istotne z punktu widzenia wypełnienia chińskiego zapotrzebowania energetycznego – nic więc dziwnego, że powstaje ich coraz więcej. Jeden z najnowszych projektów zakłada budowę morskiej elektrowni atomowej.

Projekt techniczny morskiej elektrowni atomowej w prowincji Hubei został zakończony i nic nie wskazuje na to, aby budowa mogła nie dojść do skutku. Wedle wstępnych założeń morska elektrownia atomowa o mocy 200 MW zostanie ukończona w 2020 roku. Zlokalizowanie jej na wodzie pozwoli w prosty sposób rozwiązać problem zasilania wysp czy dużej ilości energii elektrycznej potrzebnej do odsalania wody morskiej.

Szacuje się, ze morska elektrownia atomowa w Hubei będzie w stanie wygenerować 1 kWh energii za niecałego juana, czyli ok. 13-14 groszy, w zależności od wahań kursu. Wykonawca projektu China Shipbuilding Industry Corporation szacuje, że popularność morskich elektrowni atomowych będzie wzrastać i mają one realną szansę na to, by stać się ważnym towarem eksportowym Chińskiej Republiki Ludowej.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Powstaną obrazy mogące wytworzyć… tlen

Następny artykuł

Rampion dostarcza pierwszych mocy

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,