1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrycy na pierwszym miejscu wśród wykonawców, których szukają Polacy

Elektrycy na pierwszym miejscu wśród wykonawców, których szukają Polacy

Według „Barometru Usług” przygotowanego przez platformę Oferteo największym wzrostem zainteresowania w II kwartale 2023 w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku cieszyły się usługi elektryków. Wysoką pozycję zajęła też branża fotowoltaiczna oraz montaże klimatyzacji. Które kategorie zanotowały spadek?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Elektrycy i prawnicy nie narzekają na brak pracy

Jak wynika z danych Oferteo chętnie korzystamy z usług elektryków. Kategoria ta zanotowała wzrost zapytań o 71% względem II kw. 2022 roku. Jest to kolejny okres, gdzie utrzymuje wysoki poziom wzrostu. Podobnie było w pierwszym kwartale, gdy złożonych zapytań było o 74% więcej niż w rok wcześniej.

Również kategoria usług prawnych kolejny kwartał z rzędu utrzymuje wysoki wzrost zapytań. Według najnowszego „Barometru Usług” użytkownicy platformy złożyli o 64% więcej zapytań o porady prawników niż rok wcześniej.

Barometr Oferteo

Budowa i remonty nadal na topie

Jedną z trzech wiodących kategorii, które uzyskały znaczny wzrost zapytań jest budowa domów. Kategoria ta na platformie Oferteo wykazała wzrost aktywności użytkowników o 52%. Trochę mniejszy, bo 47% wzrost, uzyskała kategoria elewacji i ociepleń, natomiast zapytania o remonty wzrosły o 43% względem II kw. 2022 roku.

– Rosnąca skala zapytań o usługi wykonawców w kategoriach budowlano-remontowych może świadczyć o zbliżającym się końcu kryzysu w tym sektorze. Przyjęty w kwietniu rządowy projekt wsparcia kredytobiorców zaktywizował Polaków , którzy mieli w planach wybudowanie własnego domu i teraz szukają w tym celu stosownych wykonawców. Podobnie może być również w przypadku kategorii remontowej. Osoby zamierzające kupić mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym zazwyczaj chcą już wcześniej zarezerwować ekipę remontowąpodsumowuje Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo SA.

Wśród pozostałych kategorii zauważalne wzrosty uzyskały takie kategorie jak fotowoltaika (40%), księgowość (32%) czy klimatyzacja (30%). Warto zaznaczyć, że ta ostatnia kategoria w poprzednim zestawieniu za I kw. 2023 rok zanotowała największy wzrost, który wyniósł 113%. Skutki zmian klimatu dają nam się we znaki i coraz więcej osób inwestuje w systemy chłodzące.

Mniejsze zainteresowanie monterami pomp ciepła

Największy spadek w prezentowanym zestawieniu zanotowała kategoria z usługami dotyczącymi pomp ciepła. Zainteresowanie tą kategorią było mniejsze o 56% względem ubiegłego roku. O tym, że nie jest to jednorazowe zjawisko świadczą również dane w pierwszym kwartale, które przedstawiają spadek zapytań o 30% w porównaniu z I kw. 2022 roku.

Przypomnijmy, że w 2021 roku cały rynek pomp ciepła w Polsce wzrósł o 66% względem 2020. Wzrosło też zapotrzebowanie na specjalistów. Według danych Oferteo kategoria osób świadczących usługi w zakresie pomp ciepła w 2022 roku zwiększyła się o 117% w porównaniu do 2021 roku.

„Barometr Usług” powstał w oparciu o dane Oferteo na podstawie zapytań użytkowników platformy. Dane procentowe przedstawiają dynamikę zmian w II kwartale 2023 roku dla dziesięciu kategorii, które pod względem ilościowym należą do najpopularniejszych na platformie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.