Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fachowcy od pomp ciepła poszukiwani! Najbardziej pożądani specjaliści w 2022 roku 

Fachowcy od pomp ciepła poszukiwani! Najbardziej pożądani specjaliści w 2022 roku 

Sprzedaż pomp ciepła z roku na rok rośnie. W 2021 roku cały rynek pomp ciepła w Polsce wzrósł o 66% względem 2020. Rozwój branży generuje zapotrzebowanie na specjalistów. Potwierdza to liczba zleceń dla osób świadczących usługi w zakresie pomp ciepła. Według danych Oferteo kategoria ta zwiększyła się o 117% w porównaniu do 2021 roku.

BANER MOBILEB1
Reklama

Specjaliści od pomp ciepła

Miniony rok był niezwykle dynamiczny dla wielu branż. Napięta sytuacja geopolityczna oraz rosnąca inflacja odcisnęły piętno na polskiej gospodarce. Jak wpłynęło to na branżę usługową, która z reguły szybko reaguje na wszelkie zmiany? Z danych Oferteo wynika, że w ubiegłym roku na platformie zamieszczono prawie 1,8 mln zleceń, a wartość zleceń wzrosła o ponad 25%.

Jedną z najbardziej aktywnych branż były usługi związane z odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności kategorie dotyczące pomp ciepła, które uzyskały rekordowe wyniki. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Wśród wiodących kategorii zlecenia dotyczące pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz remontów mieszkań i domów oraz usług księgowych były w 2022 roku jednymi z najpopularniejszych w Oferteo. To właśnie z tych kategorii najczęściej poszukiwani byli specjaliści, a roczne liczby zleceń wyniosły po kilkadziesiąt tysięcy. Duża dynamika wzrostu zwraca uwagę szczególnie w przypadku pomp ciepła. W 2022 roku liczba zleceń wzrosła w tej kategorii o 117% w stosunku do roku poprzedniego informuje Wojciech Antonik, Category Manager z Oferteo.

Inwestycja w pompy ciepła

Zgodnie z planem REPowerE, który Komisja Europejska ogłosiła w maju 2022 roku, do 2026 roku ma działać 20 mln nowych pomp ciepła, a do 2030 aż 60 mln. Inwestycje w rozwój pomp ciepła są istotnym elementem transformacji energetycznej EU.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W perspektywie 2030 roku Europa będzie potrzebowała minimum pół miliona wykwalifikowanych pracowników w pełnym wymiarze godzin. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (European Heat Pump Association, EHPA) aplejue, że w związku z tym konieczne jest zwiększenie oferty szkoleń, a nawet wsparcie UE w zakresie rozwoju umiejętności dla sektora pomp ciepła. Wiele miejsc pracy czeka na specjalistów. 

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej wynika, że w branży odnawialnych źródeł energii pracuje już ponad 9,8 mln ludzi. Do roku 2030 liczba ta ma wzrosnąć do 24 mln. W 2050 będzie to już 42 miliony miejsc pracy w OZE na całym świecie. W samym 2021 roku w Polsce utworzono około 113 tys. miejsc pracy związanych z energią słoneczną. 

Sprzedaż pomp ciepła rośnie

Sprzedaż pomp ciepła w 2021 roku w Unii Europejskiej przekroczyła liczbę 2 mln sztuk. A Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (European Heat Pump Association, EHPA) zapowiada, że w kolejnych trzech latach przewidywane jest podwojenie udziału pomp ciepła, do poziomu ponad 50%. Skąd ten trend?Na wzrost zainteresowania pompami ciepła składa się kilka czynników. Pierwsze to oszczędności, bo technologia pomaga obniżyć koszty ogrzewania i ekologia, bo to bezemisyjny system grzewczy. Kolejno warto wymienić komfort obsługi, a także wsparcie finansowe pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” czy ulga termomodernizacyjna.

Chcesz wiedzieć więcej o rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce? Posłuchaj rozmowy z Pawłem Lachmanem, prezesem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC.

źródło: informacja prasowa Oferteo, portpc.pl, EHPA, fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.