Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia wiatrowa zasila budowę osiedla mieszkaniowego

Energia wiatrowa zasila budowę osiedla mieszkaniowego

Skanska Residential Development Poland podpisała umowę z firmą innogy Polska na eko-innowacyjną usługę. Od kwietnia plac budowy warszawskiego osiedla Jaśminowy Mokotów jest w pełni zasilany energią wiatrową. To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Warszawie. Dzięki świadomemu ograniczaniu korzystania z energii elektrycznej na rzecz zielonej energii Skanska redukuje niekorzystny wpływ na środowisko już na etapie realizacji inwestycji – produkcja zielonej energii nie powoduje emisji szkodliwych gazów ani ciepła.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Stosowanie tzw. zielonej energii, której negatywny wpływ na środowisko jest ograniczony, jest coraz bardziej widoczne na całym świecie. Odnawialne źródła energii stają się nam nie tylko bliskie, ale i konieczne. Zgodnie z wytycznymi UE, do 2020 r. Polska została zobowiązana do osiągnięcia minimum 15% udziału energii z OZE. Cel nie jest łatwy, ale sposobów na jego osiągnięcie jest wiele, a potencjał tego rodzaju energetyki bardzo duży. Prognozy dla Europy są obiecujące – w 2016 roku po raz pierwszy moc wygenerowana przez elektrownie wiatrowe przewyższyła tę pochodzącą z elektrowni węglowych.

Wg danych europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej, 15 marca br. polskie turbiny wiatrowe wyprodukowały taką ilość energii elektrycznej, która mogłaby pokryć 20% krajowego zapotrzebowania. To wynik, który można określić jako bardzo dobry na polskie warunki. Dla porównania, w 2016 roku w Szkocji energia elektryczna z odnawialnych źródeł, pokryła blisko 60% potrzeb energetycznych Szkotów. Energię pochodzącą z farm wiatrowych stosuje się już do zasilania pociągów elektrycznych, baterii samochodowych i innych celów przemysłowych, a coraz częściej także prywatnych.

Na warszawskim Mokotowie trwa właśnie budowa osiedla mieszkaniowego, która jako pierwsza w Polsce jest w pełni zasilana energią wygenerowaną przez turbiny wiatrowe. Plac budowy zasilany energią z wiatru — Jaśminowy Mokotów będzie osiedlem certyfikowanym ekologicznie w międzynarodowym systemie BREEAM. Jako spółka mieszkaniowa podejmowaliśmy się już certyfikacji budynków, ale nigdy wcześniej nie korzystaliśmy w takim stopniu z zielonej energii. W obliczu tego, że budownictwo odpowiada za znaczną część emisji CO2 do środowiska, niezwykle ważna jest dla nas minimalizacja negatywnego wpływu inwestycji na otoczenie. Do tej pory robiliśmy to m.in. wykorzystując nietoksyczne materiały o ograniczonej zawartości lotnych związków organicznych, czy stosując rozmaite systemy energooszczędne. Dziś sięgamy dodatkowo po zdrową, zieloną energię elektryczną – powiedział Łukasz Witek, menedżer projektu w Skanska Residential Development Poland. – Wykorzystanie tego rodzaju energii jest istotne zwłaszcza w obliczu wytycznych Unii Europejskiej, które wskazują, że do 2020 roku jedna piąta energii wytwarzanej w UE ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii – dodał.

Przy budowie tej inwestycji zostało wdrożonych wiele technologii, mających na celu obniżenie zużycia energii. – Do takich rozwiązań zaliczają się m.in. oświetlenie placu i zaplecza budowy z wykorzystaniem technologii LED oraz centralne sterowanie zasilaniem budowy, pozwalające w sposób programowany wyłączać ogrzewanie i oświetlenie tam, gdzie nie przebywają aktualnie ludzie. Z uwagi jednak na znaczące zapotrzebowanie na energię elektryczną na budowach, pomimo już wygenerowanych oszczędności, postanowiliśmy jeszcze bardziej wykorzystać istniejący na rynku potencjał technologiczny i zasilić naszą budowę energią wiatrową – powiedział Rafał Opolski, kierownik budowy Skanska S.A.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.