Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Europa musi sprostać zapotrzebowaniu na surowce krytyczne

Europa musi sprostać zapotrzebowaniu na surowce krytyczne

„Surowce krytyczne stanowią priorytetowy obszar działań w kontekście bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego. Pilnie potrzebujemy europejskiej strategii w tej dziedzinie, włączając finansowanie. To zadanie dla nowej Komisji i Parlamentu” – powiedział Michał Kurtyka, były minister klimatu, podczas zorganizowanego przez Just Transition Institute panelu dyskusyjnego, który odbył się 16 kwietnia w Brukseli.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wyzwanie dla Europy

W debacie wzięli udział przedstawiciele świata europejskiej polityki i biznesu: Pascal Canfin, prof. Radosław Miśkiewicz i Bill Scotting. Rozmawiano o tym, jakie wyzwania gospodarcze i geopolityczne związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na surowce krytyczne stoją przed Europą.

W przypadku braku zapewnienia zdywersyfikowanego portfela surowców krytycznych dla Europy nasz kontynent może w niedalekiej przyszłości stanąć w obliczu podobnego kryzysu, jaki miał miejsce w ostatnich kilku latach w obszarze ropy i gazu. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ wybrane państwa, będące znaczącymi eksporterami surowców krytycznych, analizują obecnie możliwości powołania w swoim obszarze organizacji przypominającej OPEC.

– Ze względu na trwającą transformację energetyczną, nadchodząca dekada wymaga aktywnego zaangażowania Europy w zapewnienie dostępu do kluczowych w obszarze zielonej energii surowców mineralnych – mówił Michał Kurtyka.

W ciągu najbliższego dziesięciolecia Europa musi sprostać zapotrzebowaniu na surowce krytyczne, które będzie stale rosnąć. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii, do 2030 roku będziemy potrzebować radykalnie zwiększonej produkcji m.in. litu, niklu i kobaltu. Są one niezbędne do lokalnej produkcji czystych technologii – m.in. magnesów trwałych, paneli PV i baterii.

Jakie wyzwania stoją przed Europą?

Podczas panelu prelegenci poruszyli kwestię konkurencyjnej pozycji Europy oraz roli współpracy gospodarczej z innymi regionami, zwłaszcza z krajami afrykańskimi.

Paneliści podkreślali fakt, że produkcja wielu surowców potrzebnych do transformacji energetycznej jest bardziej skoncentrowana geograficznie niż produkcja ropy i gazu. Taka sytuacja w dłuższej perspektywie niesie ze sobą zarówno ryzyko geopolityczne, jak i ekonomiczne.

Istotną rolę odgrywa unijna ustawa o surowcach krytycznych (CRMA), która reguluje kwestie związane z ich poszukiwaniem i wydobyciem. W prezentacji JTI porównano również listę surowców krytycznych znajdująca się w tym akcie prawnym z analogicznymi listami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. Wskazano również, że w ostatnich latach UE podpisała szereg partnerstw w tej dziedzinie, jednak wciąż pozostaje w tyle za innymi światowymi graczami, takimi jak Chiny czy Stany Zjednoczone.

Źródło: informacja prasowa Just Transition

Fot.: photoimages, sasirin-pamais-images

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.