Europejska Agencja Środowiska uruchomiła interaktywną mapę zanieczyszczeń powietrza

Europa powoli wkracza w miesiące zimowe, które charakteryzują się nie tylko niższymi temperaturami, ale również zwiększoną ilością zanieczyszczeń powietrza. Pomimo że tego typu sytuacja jest problemem całej Europy, nie oznacza to jednak, że każdy z krajów członkowskich Unii Europejskiej przyczynia się do jej wytwarzania w takim samym stopniu. Jednym z niechlubnych liderów w tym zakresie jest Polska, co doskonale widać na interaktywnej mapie zanieczyszczeń uruchomionej przez Europejską Agencję Środowiska (European Environment AgencyEEA).

Dane wyświetlane przez interaktywną mapę aktualizowane są na bieżąco, wskazując dla każdej ze stacji pomiarowych jeden z sześciu kolorów odzwierciedlających obecny stan zanieczyszczeń. W uproszczeniu można powiedzieć, że im ciemniejszy kolor, tym gorszy stan powietrza, którym oddychają tamtejsi mieszkańcy. Niestety, jednym z najciemniejszych punktów na całej mapie jest obszar Polski.

Zanieczyszczenie powietrza to niewidoczny zabójca i dlatego indeks jakości powietrza jest niezbędny, by przekazywać obywatelom Europy informacje na temat stanu powietrza, którym oddychają – powiedział Karmenu Vella, komisarz europejski ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Niepokojący jest jednak fakt, że niektóre z państw nie zdecydowały się na udostepnienie danych na rzecz nowo powstałej interaktywnej mapy. Są to Włochy, Islandia, Grecja oraz Turcja, które być może mają coś do ukrycia w kwestii jakości powietrza znajdującego się nad ich obszarami.

Mapa dostępna jest pod adresem: http://airindex.eea.europa.eu