Everlane prezentuje nową kolekcję ubrań, wykonanych z recyklingowanych plastikowych butelek

W październiku tego roku firma Everlane wprowadziła do sprzedaży nową linię ubrań – ReNEw – wykonanych z materiałów z recyklingu. Aby utkać odpowiednią ilość tkaniny, zebrano około trzech milionów plastikowych butelek. Wyławiano je głównie z rzek i strumieni.

Przemysł tekstylny kojarzy się obecnie raczej z dużymi zanieczyszczeniami i obciążeniem dla środowiska. Everlane chce zmienić ten stan rzeczy i stawia na ubrania wykonywane z surowców wtórnych. Dotychczas w kolekcji zaprezentowano m.in. cztery modele swetrów, trzy parki i sześć kurtek.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jakkolwiek już wiele firm rozpoczęło wykorzystywanie surowców wtórych w swoich produktach, Everlane jest pierwszą firmą, która poszła tak daleko – do 2021 roku chce w pełni wyeliminować nowe materiały ze swoich ubrań; mają one być produkowane w całości z materiałów wtórnych.

Dodatkowo Everlane chce usunąć wszystkie jednorazowe plastikowe produkty ze swoich biur i sklepów. Cała firma jest mocno przywiązana do idei ekologii, gdyż nawet reklamówki na zakupy produkowane są z materiałów wtórnych.

Przedsiębiorstwo kompleksowo zajmuje się przetwarzaniem odpadów. Pierwszym etapem jest bala skompresowanych plastikowych odpadów, które są najpierw sortowane – częściowo przez ludzi, a częściowo automatycznie. Następnie plastik jest mielony na mikroskopijne płatki i przetapiany na nowy plastik, z którego wytwarza się przędzę. Trafia ona do tkalni, gdzie powstają materiały na ubrania.

 

Oprócz linii ReNew projektanci oferują także inne ubrania zaprojektowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Podstawową ideą jest zamysł, by ubrania te wytrzymywały całe dziesięciolecia – w ten sposób Everlane stoi w opozycji do typowych działań w przemyśle tekstylnym.

W swoich fabrykach firma inwestuje w rozwijanie praktyk fair trade. Spółka podkreśla wysokie standardy etyczne, implementowane w tych miejscach, na przykład poprzez okazjonalne przekazywanie zysków (na przykład z czarnego piątku) pracownikom.

Dodatkowo firma zdecydowała się na budowę organicznej farmy przy swoich fabrykach w Wietnamie – kraju, w którym z uwagi na nadużywanie pestycydów trudno o zdrową żywność.