Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Farma fotowoltaiczna w kopalni Jaźwica zasili zakłady produkcyjne i będzie produkować zielony wodór

Farma fotowoltaiczna w kopalni Jaźwica zasili zakłady produkcyjne i będzie produkować zielony wodór

14 lutego br. ML System podpisał z firmą Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA umowę na dostawę i wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3 MW. Farma powstanie na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica w Chęcinach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Farma fotowoltaiczna w kopalni Jaźwica

Oferta ML System została wyłoniona w lipcu 2022 roku na podstawie postępowania konkursowego. Podpisanie umowy poprzedził etap ustaleń technicznych.

Wartość kontraktu zależna jest od ostatecznie zrealizowanego wariantu inwestycji – wyniesie od 13,5 mln zł brutto do 16,1 mln zł brutto.

 – Energetyczny krajobraz Polski zmienia się na naszych oczach, a co najważniejsze, staje się bardziej zielony. Po odnawialne źródła energii sięgają dzisiaj podmioty z wielu branż, w tym sektor wydobywczy. Cieszy nas fakt, że w sposób czynny uczestniczymy w tej transformacji. Nasz segment fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP ma przed sobą doskonałe perspektywy. Uczestniczymy w kolejnych przetargach i postępowaniach konkursowych, liczymy na ich pozytywne zakończeniekomentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Rewitalizacja terenów pogórniczych

Farma PV powstanie na zrekultywowanym zwałowisku północnym kopalni Jaźwica. To jedna z największych kopalni wapienia dolomitowego w województwie świętokrzyskim o rocznym wydobyciu blisko 3 mln ton.

Magdalena Szczukiewicz, dyrektor rozwoju i marketingu w Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA, mówi, że inwestycja jest jednym ze znaczących kroków w procesie zielonej transformacji Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. Produkcja zielonej energii z zeroemisyjnych źródeł energii to jeden z kluczowych celów planu do 2030 roku „W kierunku Zielonej Transformacji”.

Wytworzona energia będzie wykorzystywana do zasilenia zakładów produkcyjnych, jak również do produkcji zielnego wodoru celem osiągnięcia niskoemisyjności.

Zarówno Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA, jak i ML System należą do Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich, którego zadaniem jest m.in. zbudowanie niezbędnej infrastruktury do produkcji wodoru na poziomie do 50 tys. ton rocznie do 2030 roku.

Rewitalizacja terenów pogórniczych to ważny element budowania „zielonej gospodarki”. A jednym z działań w tym procesie jest budowa farm fotowoltaicznych na zwałowiskach.

źródło: informacja prasowa ML System, sksmkielce.pl/kopalnia-jazwica/, fot. facebook SKSM Klielce, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.