Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Finlandia: nowy gigantyczny magazyn energii

Finlandia: nowy gigantyczny magazyn energii

Francuski deweloper Neoen ogłosił plan na dostarczenie akumulatorów o łącznej mocy przyłączeniowej 30 MW do projektu wielkopowierzchniowego magazynu Yllikkälä w południowo- wschodniej Finlandii. Będzie to jeden z największych magazynów w całej Europie. Jednak  największe tego typu instalacje deweloper buduje w Australii. 

Reklama

Akumulatory = stabilizacja systemu elektroenergetycznego

Magazyn Yllikkälä Power Reserve One będzie mógł przechować nawet 30 MWh energii elektrycznej.
Instalacja ustabilizuje sieć należącą do krajowego operatora Fingrid.

Oprócz większej niezawodności i niższych kosztów stabilizacji sieci elektrycznej, magazyn ułatwi integrację przyszłych projektów energii odnawialnejpoinformował Neoen, dodając, że bateria została zaprojektowana z uwzględnieniem znacznych fińskich źródeł wiatrowych.

Pod koniec minionego roku Finlandia miała 205 MW zainstalowanych mocy z fotowoltaiki, większość z niej wynika z dużej ilości małych instalacji. Łączna moc energii wiatrowej tego kraju wynosi 2,28 GW.

Największe magazyny są w Australii

Neoen pracuje też nad jeszcze większymi projektami związanymi z magazynowaniem energii. Dla australisjkiego Narodowego Rynku Elektryczności (NEM) ma wybudować magazyn o mocy przyłączeniowej 600 MW.

Na razie największym magazynem na świecie jest system Hornsdale Power Reserve o mocy 100 MW i zdolności przechowywania 129 MWh, który mieści się w Australii i również został wybudowany przez Neoen.

Źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.