Finlandia: nowy gigantyczny magazyn energii

Francuski deweloper Neoen ogłosił plan na dostarczenie akumulatorów o łącznej mocy przyłączeniowej 30 MW do projektu wielkopowierzchniowego magazynu Yllikkälä w południowo- wschodniej Finlandii. Będzie to jeden z największych magazynów w całej Europie. Jednak  największe tego typu instalacje deweloper buduje w Australii. 

Akumulatory = stabilizacja systemu elektroenergetycznego

Magazyn Yllikkälä Power Reserve One będzie mógł przechować nawet 30 MWh energii elektrycznej.
Instalacja ustabilizuje sieć należącą do krajowego operatora Fingrid.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Oprócz większej niezawodności i niższych kosztów stabilizacji sieci elektrycznej, magazyn ułatwi integrację przyszłych projektów energii odnawialnejpoinformował Neoen, dodając, że bateria została zaprojektowana z uwzględnieniem znacznych fińskich źródeł wiatrowych.

Pod koniec minionego roku Finlandia miała 205 MW zainstalowanych mocy z fotowoltaiki, większość z niej wynika z dużej ilości małych instalacji. Łączna moc energii wiatrowej tego kraju wynosi 2,28 GW.

Największe magazyny są w Australii

Neoen pracuje też nad jeszcze większymi projektami związanymi z magazynowaniem energii. Dla australisjkiego Narodowego Rynku Elektryczności (NEM) ma wybudować magazyn o mocy przyłączeniowej 600 MW.

Na razie największym magazynem na świecie jest system Hornsdale Power Reserve o mocy 100 MW i zdolności przechowywania 129 MWh, który mieści się w Australii i również został wybudowany przez Neoen.

Źródło: pv-magazine.com