Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Finlandia porzuci węgiel do 2029 roku

odejście od węgla

Finlandia porzuci węgiel do 2029 roku

Finlandia, podobnie jak pozostałe kraje nordyckie, zdecydowała się na porzucenie energii produkowanej z wykorzystaniem węgla, który w dużej mierze przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Finlandzki rząd wyznaczył już wstępny termin wprowadzenia zakazu wykorzystywania węgla do produkcji energii elektrycznej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już od 2029 roku Finlandia będzie państwem wolnym od węgla i spowodowanych z nim zanieczyszczeń.

Początkowo ograniczenie to miało zostać wprowadzone w 2030 roku, jednakże Minister Środowiska w Finlandii, Kimmo Tiilikainen, ogłosił we wtorek 10 kwietnia decyzję o przyspieszeniu prac na porzuceniem węgla w sektorze energetycznym. Biorąc pod uwagę, jak wielkim entuzjastą energii pozyskiwanej z OZE jest Kimmo Tiilikainen, można się było tego spodziewać. Już początkiem roku minister stwierdził, że przy zwiększeniu wysiłków zakaz wykorzystywania węgla byłby możliwy już w 2025 roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Na ten moment w mikście energetycznym Finlandii blisko dziesięć procent energii pozyskuje się z węgla. To bardzo mało w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej, jednakże wciąż dużo, jeśli zestawimy ten wynik z pozostałymi krajami nordyckimi. Wbrew pozorom decyzja fińskiego ministra nie została przyjęta wyłącznie pozytywnie. Jednym ze sceptyków jest szef fińskiej energetyki – Jukka Leskelä, który stwierdził, że decyzja ta będzie nie tylko kosztowna dla gospodarki, ale również mało efektywna w ochronie klimatu. Finlandzki rząd niedługo po tym ogłosił także system finansowego wsparcia dla firm, które do 2025 roku porzucą energię z węgla. Na ten cel przeznaczone zostanie około dziewięćdziesiąt milionów euro.

Szacuje się, że zapotrzebowanie na energię w Finlandii będzie wzrastać w następnych latach, dlatego też konieczne są działania, które zapewnią dodatkowe źródła energii elektrycznej, szczególnie w obliczu odejścia od paliw kopalnych. Finlandzki rząd zamierza zainwestować przede wszystkim w energię jądrową, lecz niewykluczone są również nowe farmy wiatrowe i wodne.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.