Firma w Ghanie przerabia plastikowe odpady na drogi

Jedynie około 2% plastikowych śmieci wyrzucanych w Ghanie poddawanych jest recyclingowi, jak stwierdziło World Economic Forum. Jednakże jedna spółka z tego kraju – Nelplast Ghana Limited, zamierza zmienić te statystyki.

Nelplast zajmuje się wytwarzaniem płyt chodnikowych do budowy dróg. Jako materiał wykorzystuje plastikowe odpady – nie tylko worki jednorazowe.

Proces produkcji jest dosyć prosty. Najpierw odpady są cięte na drobne fragmenty, a następnie przekształcane w coś, co firma nazywa „nową formą asfaltu”. Wymaga on mniejszego wykorzystania zasobów do produkcji i jest równie odporny, co klasycznie używane materiały.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Za sukcesem Nelplastu stoi inżynier Nelson Boateng. To on opracował skład mieszanki – 60% odpadów plastikowych i 40% piasku oraz samodzielnie złożył maszyny do mielenia odpadów i wytwarzania materiałów, wykorzystując do ich budowy złom.

Wytworzone w Nelplaście płyty wykorzystywane są przez ministerstwo środowiska w Ghanie do budowy dróg w jednej z dzielnic. Ma to pozwolić firmie na skalowanie produkcji w górę.

Nelplast ma nie tylko znaczenie dla środowiska. Wpływ na społeczeństwo także nie jest mały, ponieważ firma stworzyła wiele nowych miejsc pracy – pośrednio i bezpośrednio zatrudnia ponad 230 osób.

Firma nadal poszukuje nowych rynków zbytu dla swojej technologii. Na przykład w postaci plastikowych dachówek, których produkcja niedawno się rozpoczęła. Ich plan to przetwarzanie około 70% wszystkich plastikowych odpadów, jakie wyrzucane są w Ghanie.