Flixbus z autobusami elektrycznymi w Niemczech. Kiedy przyjdzie czas na Polskę?

Niemiecka spółka obecnie oferująca usługi autokarowe w 28 krajach Europy – FlixBus, uruchomiła pierwsze elektryczne połączenie autokarowe. Kurs pilotażowy odbył się we Francji. Teraz na stałe elektryczny autobus będzie przewoził pasażerów na trasie Frankfurt-Mannheim. Czy zostaną uruchomione kolejne trasy, tego jeszcze nie wiadomo.

Usługa ma być w pełni ekologiczna, a „czystej” energii FlixBusowi ma dostarczać Greenpeace Energy, firma która na rynku niemieckim jest już od 20 lat. Jakie wpływ na środowisko będzie miało wprowadzenie elektrycznego autobusu? Już w pierwszym roku pojazd ma pomóc zaoszczędzić 82 tony emisji CO2 w porównaniu z pojazdem z silnikiem spalinowym – takie wnioski nasuwają się po badaniach Atmosfair, niemieckiej organizacji non-profit, która poprzez promowanie i finansowanie energii odnawialnej walczy o obniżenie emisji CO2 w 15 krajach na całym świecie. Dzięki współpracy Flixbusa z Atmosfair i chęci pasażerów przekazano składki na środowisko, które inwestowane są w projekt wspierający ochronę klimatu, zatwierdzone przez ONZ.

Członek zarządu Greenpeace Energy podkreśla, że celem przedsiębiorstwa jest przekonania społeczeństwa do wyboru transportu publicznego czy roweru. Jednak to nie jest wystarczające. „Aby pojazdy były przyjazne dla klimatu, muszą być napędzane czystą energią elektryczną. Do tego potrzebujemy nie tylko zmiany technologii, ale także zmiany sposobu, w jaki ludzie postrzegają mobilność” – dodaje.

Czy elektryczne autobusy w ofercie FlixBusa będą jeździć po Polsce? Udało nam się uzyskać od firmy komentarz na temat. Na ten moment wprowadzenie dalekobieżnych autobusów elektrycznych pod marką FlixBusa w Polsce jest w fazie rozważań i nie ma jeszcze żadnych konkretnych planów w tym temacie. Zarówno wybór trasy, jak i decyzja o ewentualnym uruchomieniu takiego połączenia w Polsce, zależą od wielu czynników, m.in. od zainteresowania takim projektem współpracujących z nami partnerów autobusowych oraz od możliwości infrastruktury, w tym dostępnością stacji ładowania dla autobusów elektrycznych – wyjaśnia Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBus Polska.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 16.01.

Nadal możemy cieszyć się kolejnym porankiem bez smogu. Nie dopisuje jednak pogoda – dziś warto wziąć parasolkę ze względu na deszcz. Dokuczać będzie również topniejący śnieg. Jeśli spędzacie ferie w górach, to odłóżcie ewentualne wyjście na szlaki – TOPR ostrzega, ponieważ po raz kolejny w tym sezonie wprowadzono 4 stopień zagrożenia lawinowego (zamknięta została nawet droga do Morskiego Oka), a GOPR niedawno w rejonie Pilska prowadził trudną, nocną akcję ratunkową. Pamiętajcie, że ostrzeżenia dotyczą nie tylko Tatr, ale także Beskidów i Pienin.