Fotowoltaika celuje w 150 GW

Ponad 20 GW nowych mocy dużych projektów fotowoltaicznych zostało podłączonych do sieci przesyłowej w samej tylko pierwszej połowie bieżącego roku. Dzięki temu łączny światowy potencjał w zakresie tego OZE wynosi około 120 GW, jak donosi Wiki-Solar.

Jeśli chodzi o nowe moce, to 9 GW z nich zainstalowano w Chinach, 5 GW w Indiach, a 2,5 GW w Stanach Zjednoczonych. Na dalszych lokatach uplasowały się m.in. państwa z Ameryki Południowej, takie jak Brazylia czy Chile, które wyprzedziły w tempie dodawania nowych mocy państwa Europejskie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jeśli chodzi o Stary Kontynent to wzrost ilości zainstalowanych mocy był na podobnym poziomie co wcześniej w Niemczech i Francji. W Wielkiej Brytanii jednakże pojawia się coraz mniej nowych mocy fotowoltaicznych, głównie na skutek zmniejszającego się wsparcia ze strony rządzących dla tych źródeł energii elektrycznej.

Zakładając, że w drugiej połowie roku tempo nowych instalacji zwiększy się, jak to zazwyczaj się dzieje, liczę, że do końca roku całkowity światowy potencjał w zakresie systemów PV dojdzie do wartości 150 GW – prognozował Philip Wolfe z Wiki-Solar.