Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Francja zapowiada współpracę z Rosją w zakresie OZE

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Francja zapowiada współpracę z Rosją w zakresie OZE

Informację o współpracy podała kilka dni temu agencja RIA Novosti, cytując w swoim artykule Sylvie-Agnès Bermann, francuską polityk, aktualnie ambasador Francji w Rosji. Deklaracja o współpracy miała pojawić się w czasie oficjalnej wizyty francuskiej dyplomacji w rosyjskim parlamencie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ambasador Bermann przekazała rosyjskim mediom, że Paryż jest gotów do prowadzenia szerokiej współpracy z Moskwą na wszystkich płaszczyznach. Spośród wymienionych wskazano podtrzymanie politycznego dialogu i rozwój sektora odnawialnych źródeł energii na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Co zaś się tyczy zagadnień ekonomicznych, to  w tym zakresie również chcemy iść do przodu – powiedziała ambasador podczas swojej wizyty na posiedzeniu Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, w trakcie rozmowy z wiceprzewodniczącym rady Iljasem Umahanowem.

Najwięcej czasu i uwagi podczas swojej wizyty ambasador poświęciła zagadnieniu podtrzymywania i rozwoju współpracy pomiędzy Francją a Rosją w sferze odnawialnych źródeł energii. Może to być związane z faktem, że kraj ten w 2018 r. zapowiedział zwiększenie obecności  francuskich przedsiębiorstw związanych z OZE na rynkach międzynarodowych i rozpoczął na szeroką skalę inwestycje w pływające elektrownie wiatrowe.

Francuskie firmy sektora alternatywnej energii jako jedne z pierwszych weszły na rosyjski rynek OZE i wypracowały mocną pozycję, co w połączeniu z wciąż przyśpieszającym tempem rozwoju tej gałęzi gospodarki na terenie Federacji Rosyjskiej sprawia, że Rosja staje się dla Francji interesującym i wygodnym rynkiem zbytu.

W tle pozostaje też zapowiadana na zeszłorocznym Petersburskim Międzynarodowym Forum Ekonomicznym współpraca w sferze energetyki jądrowej. Rozpoczęty wówczas „nuklearny dialog” poruszył, oprócz zagadnień związanych faktycznie z tą sferą energetyki, też kwestię rozpatrywania potencjału, jaki Rosja ma w zakresie rozwoju OZE, i poprawy efektywności energetycznej oraz możliwego udziału francuskich przedsiębiorstw w realizacji tych procesów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.