GE Renewable Energy dostarczy 81 turbin lądowych o łącznej mocy 220 MW dla farmy wiatrowej w Potęgowie

GE Renewable Energy poinformowało o dostarczeniu 81 lądowych turbin wiatrowych dla farmy wiatrowej w Potęgowie w województwie pomorskim. Inwestycja pozwoli na zwiększenie wytwarzanej mocy przez turbiny wiatrowe z 580 MW do 800 MW, tym samym farma ograniczy emisję dwutlenku węgla o 480 tys. ton w skali roku.

Farma wiatrowa została podzielona na cztery podobszary: Bięcino – instalacja pięciu turbin, Karzcino i Wrzeście – planowane zainstalowanie 13 jednostek, Głuszynko – 20 jednostek i Malechowo – 43 jednostki. Każda turbina ma moc 2 MW. W ramach 5 letniej umowy (Full Service Agreement) GE będzie dostarczać informacje z analizy danych, rekomendacje ekspertów oraz zaawansowane usługi w terenie.

Projekt finansowany jest przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) i stanowi pierwszą w Polsce inwestycję w odnawialne źródła energii w ciągu ostatnich trzech lat. Przewiduje się, że dzięki farmie wiatrowej w Potęgowie emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 480 tys. ton w skali roku.

Farma wiatrowa w Potęgowie jest pierwszym projektem realizowanym przez GE Renewable Energy we współpracy z Potęgowo Mashav Sp. z. o. o. – Wspomniany projekt wygrał przetarg zorganizowany przez polski rząd w listopadzie 2018 r. na dostawę do polskich sieci elektroenergetycznych 200 MW energii wiatrowej. To ważny krok w naszym programie inwestowania w energię wiatrową – powiedział Tomer Eizenberg, Główny Dyrektor Wykonawczy Mashav Energia.