Geotermalny dom prezentuje w Maryland zalety zrównoważonego budownictwa

Znajdujący się na skraju chronionego lasu w środkowej części stanu Maryland w USA Forest House jest nowoczesnym domem, który integruje w sobie wiele nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań. Za jego projekt odpowiada firma Gardner Architects.

Forest House zaprojektowano zgodnie z najnowszymi trendami w zrównoważonym budownictwie. Wysoki dom wystaje ponad drzewa i czerpie energię słoneczną – duże okna pozwalają doświetlić wnętrze, a panele fotowoltaiczne na dachu generują prąd. Na dachu znajduje się również ogród zbierający deszczówkę i zaawansowany, ale bardzo prosty, system wentylacji pasywnej. Dom wykorzystuje także energię geotermalną.

Fotowoltaika od Columbus Energy

exterior of the Forest House

Budynek zlecony został przez osoby, które chciały wprowadzić się do dużego, ale ekologicznego domu. Forest House ma powierzchnię 325 m2, rozłożoną na trzech piętrach. Działka, na której znajduje się nieruchomość, to niemalże 2500 m2.

south elevation of Forest House side view of the kitchen view of the kitchen

Architekci chcieli stworzyć kompaktowy budynek, który nie będzie przytłaczał otoczenia i miał na nie minimalny wpływ. Dzięki licznym balkonom budynek doskonale integruje się z krajobrazem.

Duże okna pozwalają dobrze wykorzystać promienie słońca. Drugie piętro od strony południowej jest wysunięte na przód, dzięki czemu część okien od najbardziej nasłonecznionej strony jest zacieniona i zapewnia ochronę przed upałem.

view of the kitchen south side of the Forest House side view of the Forest House

Foirest House czerpie energię elektryczną z dachowych ogniw fotowoltaicznych. Zasilają one między innymi ziemną pompę ciepła, która zapewnia chłodzenie i ogrzewanie domu w zależności od potrzeb.

Dom posiada oświetlenie LEDowe na całej swojej powierzchni, które może być zdalnie kontrolowane. Pozwoliło to na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną całego budynku.

Dom oddano do użytku w 2016 roku.

https://inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2018/06/Forest-House-by-Gardner-Architects-3-1-1020x610.jpg

Źródło: Gardner Architects LLC, Foto: John Cole