Geotermia szansą Polski – deklaruje Minister Środowiska

Jak zadeklarował Jan Szyszko szef resortu środowiska, geotermia ma znaleźć istotne miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W związku z tym systemy tego rodzaju mogą liczyć na rządowe dofinansowanie, jak mówił minister na konferencji „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”. Szyszko podkreśla, że polskie zasoby tego źródła energii są wyjątkowe na skalę europejską.

Minister wymieniał na konferencji zalety tego OZE, m.in. niezależność od niestabilnych źródeł, takich jak wiatr czy słońce czy duża wydajność. Energia geotermalna obok klasycznych źródeł, takich jak węgiel czy gaz łupkowy, ma być ogromnym bogactwem naszego kraju. Jak podkreślał minister: Według szkoły prof. Juliana Sokołowskiego polskie zasoby geotermalne wielokrotnie przewyższają nasze potrzeby.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sztandarowym przykładem według ministra ma być Toruń: zgodnie z obecnymi pozwoleniami w ramach tej inwestycji pobierać można tam na godzinę 350 ton wody o temperaturze przekraczającej 60 stopni. Jak podkreśla Szyszko, jest to jeden z najtańszych rodzajów energii.

Jak informował szef resortu środowiska, polskie zasoby geotermalne ulokowane są głównie w pasie zachodnim, ciągnącym się od Szczecina do Lublina. Dodatkowo w centrum kraju znajdować się mają źródła wody o temperaturze przekraczającej 50 stopni. Jednakże poza tymi terenami występują źródła gorącej wody. Na przykład na Dolnym Śląsku i Podhalu mają znajdować się źródła wody o temperaturze dochodzącej do 90 stopni.

Jak mówi minister „To jest wielka nasza szansa”. Rząd zamierza dofinansować to odnawialne źródło energii w ramach strategii, która opracowana ma być w oparciu o własne zasoby energetyczne, własne technologie i z poszanowaniem lokalnej specyfiki. „Geotermia będzie ważnym elementem strategii”, podkreśla Szyszko.