Green Genius, przedsiębiorstwo z sektora energii odnawialnej, wygrał aukcje OZE na projekty parków solarnych o łącznej mocy 79 MW. Obecnie firma kończy budowę farm fotowoltaicznych o mocy 43 MW na terenie całego kraju. Łączna wartość realizowanych i planowanych projektów wyniesie ponad 100 mln euro.
Wygrany przetarg na parki solarne
Łączna moc parków solarnych, planowanych przez firmę Green Genius, wyniesie 79 MW. W ramach projektu zrealizowane zostaną dwa projekty – elektrownia o mocy 8 MW oraz 63 elektrownie o mocy 1 MW. Inwestycja będzie kosztować 57 mln euro.
Ponadto do końca tego roku mają też powstać inne elektrownie słoneczne, o łącznej mocy 32 MW.
Energia odnawialna trafi do klientów biznesowych
Kolejne firmy i organizacje deklarują chęć osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jednak, jak wynika z badań New Climate Institute, tylko 8% z nich przyjęło strategię umożliwiającą zrealizowanie tego celu. Ponadto tylko 20% z firm korzysta z własnych źródeł energii odnawialnej.
– W odpowiedzi planujemy rozwijać parki PV, które na warunkach rynkowych będą sprzedawać energię klientom biznesowym oraz na giełdzie energii. Wiele dużych firm w Polsce jest już zainteresowanych kupnem zielonej energii, powstałej dzięki parkom fotowoltaicznym – skomentował prezes Green Genius Ruslan Sklepowicz.
Projekty biogazowe w Polsce
Green Genius jest częścią międzynarodowej grupy Modus, która działa na terenie m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Hiszpanii, Białorusi i Polski.
Simonas Sileikis, prezes zarządu Green Genius Poland, powiedział, że w 2021 roku firma planuje rozwijać projekty biogazowe w Polsce. Łączna planowana moc instalacji biogazowych na najbliższe 3 lata to 20 MW, przy czym 3 MW mają zostać zrealizowane do końca bieżącego roku.
– Planujemy, że pierwsze biogazownie Green Genius zostaną uruchomione już w drugiej połowie przyszłego roku. Mając na uwadze wielkość rynku, będziemy utrzymywać ambitne tempo rozwoju projektów biogazowych. Zapewnimy pełen zakres usług biogazowych: odbiór i zagospodarowanie bioodpadów, wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z biogazu oraz produkcję nawozów przyjaznych środowisku – dodał Simonas Sileikis.
Źródło: portalkomunalny.pl, greengenius.eu
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.