Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Greenpeace do Generali: przestańcie napędzać kryzys klimatyczny

Greenpeace do Generali: przestańcie napędzać kryzys klimatyczny

Aktywiści z Greenpeace protestowali przed warszawską siedzibą Generali – nawołują giganta ubezpieczeniowego do zaprzestania współpracy ze wszystkimi podmiotami, które nie zamierzają odejść od węgla. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Organizacje społeczne już w 2018 roku wymusiły na Generali, by firma nie ubezpieczała nowych elektrowni i kopalni – to wspieranie najbardziej zagrażających środowisku struktur gospodarczych. Teraz aktywiści żądają zerwania relacji biznesowych z podmiotami, które nie mają w swoich planach odejścia od węgla. Pod warszawską siedzibą można było zobaczyć transparenty z napisem „Generali, przestańcie napędzać kryzys klimatyczny” i „Best insurance: keeping coal in the ground”. Firma ubezpieczeniowa jest powiązana z polskim PGE i czeskim CEZ.

– Generali twierdzi, że zostało zapewnione przez koncern PGE co do jego planów odchodzenia od węgla i dlatego też nie uważa za konieczne, by zakończyć relacje biznesowe z tą firmą. A powiedzmy sobie jasno – trzeba niezwykle mocno przymknąć oko, żeby w planach PGE dopatrzyć się jakiegokolwiek zamiaru odejścia od węgla. Wręcz przeciwnie – PGE wciąż nie porzuciło projektu budowy kopalni w Złoczewie, która ma przedłużyć działanie elektrowni Bełchatów, największego truciciela klimatu w Europie, zaś inwestycje spółki w energetykę odnawialną stanowiły w 2018 roku tylko 1,5 proc. całkowitych wydatków firmy – mówi Piotr Wójcik, analityk finansowy z Greenpeace Polska.

By zatrzymać kryzys klimatyczny, należy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 50 proc. do 2030 roku. W związku z tym, kraje Unii Europejskiej zobowiązały się do odejścia od węgla w tym samym czasie. Celem jest powstrzymanie wzrostu temperatury na granicy 1,5 stopnia Celsjusza.

Przyjęcie przez Generali polityki wykluczającej węgiel, a następnie tworzenie wyjątków dla dwóch znaczących spółek węglowych w Europie jest wyjątkowo nieodpowiedzialne i stawia pod znakiem zapytania wiarygodność ubezpieczyciela. Takie polityki powinny być ściśle przestrzegane, bez żadnych wyjątków, w przeciwnym razie nie wywrą żadnego wpływu na rzeczywistość. Oczekujemy, że Generali zrezygnuje z klientów takich jak PGE i CEZ. Z jednej strony Generali ubezpiecza osoby prywatne oraz firmy, a z drugiej, wspierając firmy węglowe, naraża obie te grupy i swój model biznesowy na ogromne ryzyko – dodaje Piotr Wójcik.

fot: Greenpeace

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.