Hawaje będą miały największy magazyn energii na świecie

Amerykański stan Hawaje zobowiązał się do całkowitego przejścia na energię odnawialną do 2045 roku. By jednak to osiągnąć, potrzebuje dużej zdolności do magazynowania prądu. Koncern energetyczny Hawaiian Electric ma plany na uruchomienie akumulatorów o łącznej pojemności prawie 1 GWh.

Sporą część magazynów dostarczy Tesla. W minionym roku firma zaprezentowała swoje Megapacki. Jeden jest w stanie przechować 3 MWh energii elektrycznej. Amerykański potentat elektryfikacji chwali się, że zajmuje on o 40 proc. mniej miejsca niż inne baterie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak donosi Honolulu Star Advertiser 244 kontenerów Tesla Megapack pojawią się na 6 akrach ziemi przy elektrowni Nanakuli. Zmagazynują one w sumie 732 MWh energii elektrycznej. Nie podano jeszcze kosztów całkowitych transakcji, ale wiadomo, że cena jednej takiej baterii waha się od 600 do 900 tysięcy dolarów.

Dodatkowo mają się pojawić mniejsze magazyny na innych wyspach archipelagu: na O’ahu, oprócz wspomnianego wcześniej giganta, w Kahe akumulatory zmagazynują 135 MWh, zaś w zakładach AES Hawaii w Campbell Industrial Park dodatkowe 65 MWh. Na wyspie Maui pojawi się jeden magazyn kumulujący 40 MWh, a na Hawai’i będą dwa małe, które razem zgromadzą 18 MWh prądu.

W sumie na Hawajach powstaną akumulatory zdolne magazynować 990 MWh. Hawajska transformacja wiąże się także z zaplanowanym do września 2022 roku wyłączeniem elektrowni węglowej AES Hawaii w Campbell Industrial Park – największej takiej jednostki wytwórczej na wyspach.

Źródło: cleantechnica.com

Źródło zdjęcia: magazyny energii Tesla