Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hermetyczna kompostownia w Gdańsku

Hermetyczna kompostownia w Gdańsku

Gdański Zakład Utylizacyjny w Szadółkach właśnie otworzył nowy obiekt: hermetyczną kompostownię. Rocznie będzie mogła przerabiać nawet 40 tys. ton odpadów.

Reklama

Gdański Zakład Utylizacyjny otwiera hermetyczną kompostownię

Budowa kompostowni rozpoczęła się jeszcze w 2018 r. Koszt realizacji projektu wyniósł ok. 48 mln zł, z czego niemal 70% zostało sfinansowane dzięki środkom pochodzącym z budżetu Unii Europejskiej. Nowo wybudowany obiekt zajmuje powierzchnię 1,3 hektara, natomiast jego kubatura wynosi 80 tys. m3. Kompostownia jest w dużej mierze zautomatyzowana. 

W skład obiektu wchodzą cztery części: hala przyjęcia odpadów, hala kompostowania posiadająca 16 komór intensywnego napowietrzania, hala służąca do dojrzewania kompostu, a także łącznik operacyjny. Zakład wyposażono również w system I stopnia oczyszczania powietrza poprocesowego oraz biofiltr. Rocznie będzie mogła przerabiać nawet 40 tys. ton odpadów.

W uroczystym otwarciu wzięli udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Grzelak – zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, a także Michał Dzioba, pełniący funkcję prezesa gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego.

– Jesteśmy obecnie w Polsce w momencie dużych zmian w gospodarce odpadami. Tą inwestycją tak naprawdę budujemy bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska w tym zakresie. Dotychczas 100% frakcji kompostowej wywożonych było poza teren ZU. Mając taką instalację nie będziemy teraz uzależnieni od wahań rynku utylizacyjnego i od cen dyktowanych przez innych, ta frakcja będzie w całości zabezpieczona na terenie zakładu. Podam najnowszy przykład dotyczący innej frakcji odpadów – rynek i przetargi są takie, że ZU nie otrzymuje już pieniędzy za makulaturę, ale musi za nią płacić ok. 200 zł za tonę – zauważył Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, cytowany przez portal dziennikbaltycki.pl.

Uruchomienie hermetycznej kompostowni sprawi, że zmniejszy się ilość skarg pobliskich mieszkańców na fetor unoszący się wokół Zakładów Utylizacyjnych. Do tej pory mokre odpady zwożone do ZU były przechowywane na wolnym powietrzu.

Źródło: dziennikbaltycki.pl
Fot. główne: dziennikbaltycki.pl/mat. prasowe Zakł. Utyliz. w Gdańsku

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.