Hiszpanie chcą zabijać na farmie 275 tys. ośmiornic rocznie. Protesty w całej Europie

Hiszpanie chcą zabijać na farmie 275 tys. ośmiornic rocznie. Protesty w całej Europie

Na fatalny pomysł wpadli Hiszpanie, którzy chcą stworzyć gigantyczną, komercyjną hodowlę ośmiornic. Hodowla tych rozumnych, wodnych stworzeń będzie wiązała się z cierpieniem i może nieść za sobą udomowienie całego gatunku. Z powodu planów hiszpańskiego koncernu w całej Europie odbywają się protesty.

Ośmiornica nauczyła mnie…

Pomimo tego, że na świecie co godzinę wyławia się ponad 10 tys. ryb, a ilość wyrzucanego i nadającego się do spożycia jedzenia wynosi 1,3 mld ton, na Wyspach Kanaryjskich powstać ma kolejna gigantyczna hodowla. Komercyjny charakter inwestycji związany jest z niewolą i cierpieniem morskich stworzeń. Ryby pod wpływem zniewolenia stają się rozdrażnione i agresywne, częściej też zapadają na choroby – informuje National Geographic. To samo może czekać ośmiornice, które zostaną zamknięte w niewoli w jednym zbiorniku.

Ośmiornice to z kolei rozumne stworzenia morskie. Nie są jednak uważane za gatunek godny podziwu, ale za przysmak. Niestety na całym świecie łowi się ok. 350 tys. ośmiornic, które są zabijane np. poprzez wrzucenie do wrzątku lub odcięcie ramion. Połowy ośmiornic zwiększyły się dziesięciokrotnie w ciągu 70 lat. 

Hodowla śmierci i protesty w Europie

Koncern Nueva Pescanova postanowił jednak dołożyć swoje trzy grosze do opłacalnego ekonomicznie biznesu. Farma morskich stworzeń ma powstać w pobliżu Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Pierwsze ośmiornice mają zostać sprzedane w 2023 roku. Rocznie umrze z tego powodu 275 tys. ośmiornic. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Pomimo licznych pytań dziennikarzy, koncern nie komentuje tego, w jaki sposób będą żyły oraz zostaną zabite ośmiornice. Jednak plan Nueva Pescanova jest krytykowany przez liczne organizacje i naukowców. Międzynarodowa organizacja Compassion in World Farming, WWF España, Greenpeace España i Ecologistas en Acción zbierają podpisy pod petycją o zakaz stworzenia hodowli ośmiornic. Z tego powodu w całej Europie, także w Polsce, będą się odbywać protesty. 8 maja w Warszawie będzie może zaprotestować osobiście. Organizacje przesłały do hiszpańskiego rządu apel o natychmiastowe zablokowanie inwestycji.

283011380 150926424161876 5204076125840376558 n
Apel o wycofanie inwestycji, fot. Compassion Polska

Ośmiornice mają złożone życie społeczne i rozwijają coraz to nowe zachowania. Zmiana koloru ciała oznacza zmianę nastawienia, a inteligencja tych morskich stworzeń pozwala im na rozwijanie własnej kultury (czyli zachowań charakterystycznych dla grup) i opracowywanie planu w sytuacjach opresji, np. podczas ucieczki. Hodowla ośmiornic może uruchomić w nich nowe wzorce zachowań. Zwłaszcza w niewoli, mogą stać się gatunkiem zależnym od człowieka.

Zamknięcie tysięcy ośmiornic na jednym akwenie może skutkować niezwykle brutalnymi efektami, np. wzmożoną agresją i walką pomiędzy osobnikami – twierdzi Kristin Andrews, filozofka i badaczka zwierząt z kanadyjskiego Uniwersytetu York. Pozwolenie na tę inwestycję zagraża też zachowaniu bezcennej bioróżnorodności lokalnej przyrody.

źródło: national-geographic.com

fot. unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.