Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

H&M kupi zieloną energię z największej szwedzkiej farmy fotowoltaicznej

H&M kupi zieloną energię z największej szwedzkiej farmy fotowoltaicznej

Firmy Neoen (Francja) i Alight (Szwecja) rozpoczęły pod koniec ubiegłego miesiąca budowę największej farmy fotowoltaicznej w Szwecji. Projekt o mocy 100 MWp ma zacząć działać już w 2025 roku, a energia z niego będzie trafiać do światowego giganta odzieżowego H&M.

Reklama

To będzie największa farma słoneczna w kraju. Szwedzi i Francuzi ruszyli z budową

Francuska grupa Neoen i szwedzki deweloper projektów PV Alight rozpoczęły wspólną budowę elektrowni słonecznej Hultsfred. Farma będzie mieścić się w pobliżu pasa startowego lotniska o tej samej nazwie, w kraju Kalmar na południowym wschodzie Szwecji. Zgodnie z zapowiedziami cały projekt będzie miał moc 100 MWp. Budowa zakończy się w 2025 roku.

Elektrownia zostanie podłączona do lokalnej sieci dystrybucyjnej firmy E.ON. Zgodnie zapowiedziami spółek skupionych wokół projektu, farma wygeneruje prąd zdolny zasilić 18 tys. szwedzkich gospodarstw domowych. Nie trafi on jednak do przeciętnego Anderssona (najpowszechniejsze szwedzkie nazwisko), a do światowego giganta odzieżowego – 95% energii wyprodukowanej w Hultsfred kupi bowiem szwedzka firma H&M. Właściciel międzynarodowej sieci sklepów z ubraniami planuje do 2030 roku 100% zużywanej przez siebie energii pobierać ze źródeł odnawialnych. Cały projekt opiera się na długoterminowej umowie zakupu energii (PPA).

Szwecja nie jest krajem słońca. Na północy królują atom i biomasa

Czytelnicy interesujący się rozwojem energii słonecznej w Polsce zapewne już zauważyli, że inwestycja, która ma być największą farmą PV w Szwecji jest znacznie mniejsza niż analogiczne obiekty w Polsce. Elektrownie słoneczne znajdujące się na podium w naszym kraju przekroczyły już granicę 200 MWp, a najpewniej będzie ona przesuwana jeszcze dalej. 

Szwedzi ewidentnie nie inwestują tyle w prąd ze słońca. W 2020 roku elektrownie PV wyprodukowały w tym kraju zaledwie 1 TWh energii. Znacznie wyższe miejsce w miksie energetycznym mają biomasa (141 TWh), ropa naftowa (104 TWh) czy energia jądrowa (138 TWh). Szwecja planowała również do 2040 roku osiągnąć 100% prądu wytwarzanego z OZE, jednak odwróciła się już od tego zamiaru ze względu na kryzys energetyczny. Władze kraju i tak chcą jednak odchodzić od nieekologicznych paliw kopalnych i uzupełnić miks OZE energetyką atomową.

– Czytaj także: Zielona energia na dwóch krańcach Europy. Irlandia i Estonia idą w stronę OZE

Źródło: gramwzielone.pl, neoen.com, energia.rp.pl, magazynbiomasa.pl, energimyndigheten.se

Fot. Canva (toa55, pixelshot)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.