1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prąd prosto z okna – przezroczyste panele słoneczne to technologia przyszłości

Prąd prosto z okna – przezroczyste panele słoneczne to technologia przyszłości

Wiele firm na całym świecie pracuje nad przełomową technologią, która może zmienić sposób, w jaki działają nasze budynki, telefony czy samochody. Przezroczyste panele słoneczne mogą pełnić funkcję jednocześnie szyby w oknach, jak i jednostki fotowoltaicznej produkującej energię.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rewolucja w fotowoltaice

Zasada działania przezroczystych paneli jest prosta – zamiast pokrytych srebrzysto-niebieską warstwą krzemu urządzeń produkujących energię, jednostka umożliwia patrzenie przez nią na wylot. To sprawia, że panel może zostać wykorzystany na przykład jako okno czy powierzchnia ekranu. Wszystko dzięki wykorzystaniu przezroczystych materiałów, takich jak dwutlenek tytanu czy krzem amorficzny. Światło widoczne przechodzi przez nie, a jednocześnie mogą być użyte do generowania energii elektrycznej.

Dzięki temu panele słoneczne mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów. Zacznijmy od tego, że tego typu urządzenia z pewnością zadowolą tych, dla których ważna jest estetyka. Farmy słoneczne z przezroczystymi panelami, przez które widać piękną zieloną trawę to widok, który wielu z nas chciałoby zobaczyć. Oczywiście ma to również szerokie zastosowanie praktyczne. Z przezroczystego panelu można stworzyć okno, które będzie zasilać dom czy też elektryczny samochód. Szklane wieżowce, których ściany często w całości stanowią okna, mogłyby za ich pomocą generować energię. Niektóre budynki byłyby całkowicie samowystarczalne, a może nawet mogłyby oddawać część prądu do sieci.

Kiedy naładujemy telefon oknem?

Tego typu rozwiązania są na ten moment na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Głównym problemem jest tutaj wydajność – firmy, które pracują nad tego typu rozwiązaniami są na ten moment w stanie stworzyć przezroczyste urządzenia zdolne produkować ok. 10 watów na metr kwadratowy. To śmiesznie mała liczba, biorąc pod uwagę że standardem dla nieprzeźroczystych paneli w warunkach idealnych jest 1000 W/m2, co w praktyce przekłada się na około 200-300 W/m2. Przed badaczami więc jeszcze długa droga.

Aktualnie tę wyjątkową technologię równolegle rozwija kilka firm. Jedną z nich jest SolarWindow Technologies, które planuje wypuścić na rynek szkło i plastik produkujące energię elektryczną ze słońca. Ich panele mają przezroczystość na poziomie 90% i są zrobione głównie z dwutlenku tytanu. PolySolar z kolei w swoich badaniach skupia się na wykorzystaniu tellurku kadmu. Materiał ten przepuszcza nieco mniej światła (ok. 80%), ale za to jest znacznie wydajniejszy – jeden metr kwadratowy wytwarza ok. 210 Wp.

– Czytaj także: Grad zagraża panelom PV. Amerykańska firma ma na to rozwiązanie

Źródła: solarwindow.com, happyeconews.com, architecturaldigest.com, polysolar.co.uk

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.