Holenderska komunikacja szynowa zasilana jest już w pełni z OZE

komunikacja szynowa zasilana OZE

Jak informuje największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Holandii, Nederlandse Spoorwegen, wszystkie pociągi tej firmy od początku tego roku zasilane są w 100% energią pochodzącą elektrowni wiatrowych. Holandia, jak już pisaliśmy, ponownie staje się krajem wiatraków.

Zasilenie pociągów z OZE ma istotne znaczenie; dziennie z usług transportowych tylko tego przewoźnika korzysta około 600 tysięcy osób. W skali roku oznacza to 1,2 miliona MWh, czyli tyle ile w rok zużywają wszystkie gospodarstwa domowe w Amsterdamie.

Energię dla przewoźnika holenderski operator Eneco. Umowa podpisana została w zeszłym roku, ale jej realizacja przyspieszyła się o około rok. Wynika to między innymi z uruchomienia nowych instalacji wiatrowych w Belgii i Skandynawii, które mają dostarczać energię elektryczną specjalnie na potrzeby Nederlandse Spoorwegen i pokryć około połowy zapotrzebowania.

Przewoźnik kolejowy dodatkowo zobowiązał się w ubiegłym roku do redukcji zużycia energii elektrycznej. Przyjęty plan przewiduje zmniejszanie jej zużycia o 2% rocznie.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Większa efektywność turbin wiatrowych PGE Energia Odnawialna

Następny artykuł

Rekordowy rok dla inwestycji w OZE, Chińczycy na prowadzeniu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , ,