Hołownia o transformacji energetycznej: Polska na zielonym szlaku

Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050 przedstawił swój plan na walkę z kryzysem klimatycznym. Polska na Zielonym Szlaku zakłada 40-proc. wzrost prądu z OZE do 2030 roku, odejście od węgla do 2040 i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050. 

Plan na trzy dekady

Zielony Szlak – bo taką nazwę nosi projekt partii Polska 2050 – ma być realnym planem na dojście do neutralności klimatycznej w ciągu 30 lat. O szczegółach opowiedział Szymon Hołownia podczas konferencji, która odbyła się 29 marca.

Kluczowe pytanie na dziś to nie czy, ale jak tę zmianę przeprowadzimy. Nasz zielony szlak chcemy wytyczać tak, by w 2050 r. Polska była bardziej zielona, ale także bardziej solidarna i demokratyczna. Dlatego chcemy nim iść według trzech prostych drogowskazówprzekonywał Hołownia.

Przekazał również, że fundusze unijne powinny być głównym, ale nie jedynym źródłem finansowania inwestycji. Równie ważnym instrumentem finansowania transformacji energetycznej miałby być Polski Zielony Fundusz, zasilany przychodami z Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. 

Energia z natury 

Polityk zwrócił uwagę także na zmianę prawa w zakresie inwestycji w OZE, tak aby sąsiedzi i lokalne społeczności mogły wspólnie dokonywać inwestycji w fotowoltaikę, energetykę wiatrową czy w biogaz. Wszystko po to, by prosumenci (konsumenci, którzy są zarazem producentami prądu – przyp.red.) mogli zarabiać na nadwyżkach produkowanej przez siebie energii. 

Kopalnie i smog

W koncepcji Zielonego Szlaku nie ma miejsca na kopalnie. Trzeba chronić ludzi, którzy w nich pracują, a nie samo miejsce. 

Proponujemy wprowadzenie dochodu gwarantowanego na poziomie pensji minimalnej dla pracowników odchodzących z kopalni węgla kamiennego w mechanizmie pomostowym aż do osiągnięcia przez nich wieku emerytalnego – przekonywał lider partii.

Zdaniem Hołowni możliwe jest pokonanie smogu w ciągu 10 lat. Miałoby się tak stać, za sprawą wymiany wszystkich “kopciuchów” przy wsparciu publicznych środków. Program Czyste Powietrze powinien skutkować Prawdziwie Czystym Powietrzem. A, tak zadziać się może tylko jeśli skrócony zostanie czas rozpatrywania wniosków. Maksymalnie do tygodnia. 

Konkurencyjność na międzynarodowym rynku

Strategia partii zakłada, że w efekcie transformacji polscy przedsiębiorcy, rolnicy i polski przemysł muszą być konkurencyjni nie tylko w kraju, ale też na świecie.

Jeżeli odpowiednio wesprzemy rolników, to za 10 lat nawet 25 proc. żywności w Polsce może pochodzić z upraw prośrodowiskowych. Wszyscy mielibyśmy lepszej jakości żywność, a rolnicy większe bezpieczeństwo – nie tylko ekonomiczne, ale również klimatyczne oświadczył Hołownia.


Wykluczenie komunikacyjne

Zielony Szlak ma być także odpowiedzią na jeden z pogłębiających się w polskim społeczeństwie problemów – wykluczenie komunikacyjne. Szczególnie dotykające mieszkańców mniejszych miejscowości. Odpowiedzią ma być rozwój kolei. 

Naszym priorytetem będzie doprowadzenie regularnych połączeń pasażerskich do wszystkich miast powyżej 10 tys. mieszkańców przekonywał podczas konferencji lider Polski 2050.

Jak widać, pomysłów na transformację energetyczną jest wiele. Czas pokaże, czy wszystkie będą możliwe do wdrożenia oraz, czy każde z nich jest dobrym i praktycznym rozwiązaniem.

Źródło: PAP, twitter.com/PL_2050, nazielonymszlaku.pl, fot. freepik.com.