Hybrydowa instalacja oparta o pompy ciepła, magazyny ciepła i fotowoltaikę powstaje w Inowrocławiu

Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu rozpoczyna budowę pilotażowo-badawczej instalacji typu “P2H”-POWER TO HEAT, która jest hybrydową centralą cieplną opartą o pompy ciepła, magazyny ciepła i instalacje fotowoltaiczne.

Władze Inowrocławia podjęły decyzję o rozszerzeniu działalności o działalność poświęconą badaniom i rozwojowi. Powołano w tym celu zespół inżynierów, który będzie prowadzić kompleksowe badania, koncentrując się na procesie optymalizacji pracy instalacji. Koszt pierwszego etapu instalacji i jej wdrożenia wynosi ok. 2,5 mln zł.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wdrażanie nowoczesnych technologii rozpoczęto w ubiegłym roku, a niedawno ruszył pierwszy etap inwestycji. – To całkowita rewolucja, bo wraz z ciepłem wpłynie do naszych mieszkań zielona energia! Powietrze w Inowrocławiu będzie czystsze, miasto będzie nowoczesne i przyjazne mieszkańcom, a także środowisku naturalnemu – powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Część instalacji powstaje na terenie ZEC przy ul. Torowej, a część przy hali na ul. Rakowicza. W pierwszej kolejności z efektów pracy centrali cieplnej skorzystają mieszkańcy osiedla Mątwy. Inwestycja ma na celu zapewnienie mieszkańcom ciepłej wody uzyskanej z odnawialnych źródeł energii, której ilość powinna pokryć zapotrzebowanie przez większą część roku.

W 2016 roku Innowrocław został najlepszym miastem pod względem czystości powietrza spośród wszystkich 153 polskich miast, które zostały objęte badaniem WHO.