Hybrydowa instalacja oparta o pompy ciepła, magazyny ciepła i fotowoltaikę powstaje w Inowrocławiu

Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu rozpoczyna budowę pilotażowo-badawczej instalacji typu “P2H”-POWER TO HEAT, która jest hybrydową centralą cieplną opartą o pompy ciepła, magazyny ciepła i instalacje fotowoltaiczne.

Władze Inowrocławia podjęły decyzję o rozszerzeniu działalności o działalność poświęconą badaniom i rozwojowi. Powołano w tym celu zespół inżynierów, który będzie prowadzić kompleksowe badania, koncentrując się na procesie optymalizacji pracy instalacji. Koszt pierwszego etapu instalacji i jej wdrożenia wynosi ok. 2,5 mln zł.

Wdrażanie nowoczesnych technologii rozpoczęto w ubiegłym roku, a niedawno ruszył pierwszy etap inwestycji. – To całkowita rewolucja, bo wraz z ciepłem wpłynie do naszych mieszkań zielona energia! Powietrze w Inowrocławiu będzie czystsze, miasto będzie nowoczesne i przyjazne mieszkańcom, a także środowisku naturalnemu – powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Część instalacji powstaje na terenie ZEC przy ul. Torowej, a część przy hali na ul. Rakowicza. W pierwszej kolejności z efektów pracy centrali cieplnej skorzystają mieszkańcy osiedla Mątwy. Inwestycja ma na celu zapewnienie mieszkańcom ciepłej wody uzyskanej z odnawialnych źródeł energii, której ilość powinna pokryć zapotrzebowanie przez większą część roku.

W 2016 roku Innowrocław został najlepszym miastem pod względem czystości powietrza spośród wszystkich 153 polskich miast, które zostały objęte badaniem WHO.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Samica ssaka z gatunku diugoni – tajlandzki symbol ochrony zwierząt, zdechła po spożyciu plastiku

Kilkumiesięczne, osierocone zwierzę zostało znalezione w kwietniu bieżącego roku nieopodal plaży Krabi w południowej Tajlandii. Porzuconym przez matkę diugoniem zajęli się weterynarze i wolontariusze, którzy kilka razy dziennie dopływali do ssaka, by go dokarmiać i monitorować stan jego zdrowia. Regularnie tworzone filmy i fotografie prezentujące dokarmianie Marium przez biologów szybko sprawiły, że zwierzę zyskało liczne grono fanów – zostało gwiazdą tajlandzkiego internetu i stało się symbolem działań na rzecz ochrony zwierząt i ocalenie oceanów.

Czy w Polsce powieje wiatr zysków? Janusz Gajowiecki wylicza korzyści energetyki wiatrowej w Polsce

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki podkreśla, że obecnie to wiatr jest najtańszym źródłem energii. Mające powstawać w ciągu trzech najbliższych lat farmy wiatrowe w naszym kraju zwiększą łączną moc tego OZE o 3,5 GW, do ok 10 GW, co niesie za sobą ogromne zyski.