Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hybrydowe pociągi w Zachodniopomorskim

newag

Hybrydowe pociągi w Zachodniopomorskim

Województwo zachodniopomorskie zainwestowało ćwierć mld zł w rozwój kolei. Na torach pojawiły się niedawno kolorowe hybrydy i na stałe zagoszczą w tym województwie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Hybryda na Pomorzu

Nowe technologie coraz bardziej udoskonalają kolej. Europejskie pociągi i dworce przechodzą transformację energetyczną. Województwo zachodniopomorskie wzbogaciło się o pięć dodatkowych pociągów hybrydowych, które mają zapewnić bardziej ekologiczne przejazdy. Dwunapędowe zespoły trakcyjne dostarczyła polska firma Newag, która podobne pociągi zapewniła województwu dolnośląskiemu. 

Zachodniopomorskie wykorzystało możliwość powiększenia floty. Wojewódzkie pociągi to hybrydy, bazujące na podwójnym napędzie: elektrycznym i spalinowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu pociągi lepiej dostosowują się do przejazdów po obszarach nie w pełni zelektryfikowanych. W efekcie kolej wojewódzka podniosła jakość przejazdów i ulepszyła organizację ruchu. 

Komfortowy przejazd do Szczecina

Nowe pociągi posiadają hybrydowy napęd, którego sercem są cztery elektryczne silniki trakcyjne o łącznej mocy 1600 kW. Ich zasilanie pochodzi z sieci elektrycznej i jest możliwe dzięki pracy odbieraka prądu. 

oADCSWWEcxwfXL06sL5SmUvPIYjqc3MM5h92 xqAAyuZbkb5EPIskDlC7UxoGokhF TyU3bYhqDojUHnz8NFnLgwxhOA4IRazqcNGcDqWERg7WxutLbSP
fot. Urząd Marszałkowski województwa zachodniopomorskiego

Hybrydowy pociąg posiada też napęd bazujący na paliwie konwencjonalnym.i Składa się on z dwóch silników spalinowych i generatorów prądu, które zasilają silniki elektryczne na odcinkach bez sieci trakcyjnej. Max. prędkość pociągu to 160 km/h z uwzględnieniem napędu z sieci trakcyjnej oraz 120 km/h na napędzie spalinowym. 

Pociągi wyposażono w zaawansowane systemy bezpieczeństwa ruchu. Hybrydy mają także klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, defibrylator i specjalne miejsca dla wózków. Zapewniają podróż dla 150 pasażerów na miejscach siedzących i 160 dla stojących. Znajdziemy w nich też przestrzeń do przewozu rowerów.

Hybrydy przejechały do tej pory blisko 500 tys. km. Podróżni cieszą się z takich przejazdów i doceniają komfort podróży – twierdzi firma Newag, która dostarczyła pociagi.

Newag to nowosądecka, jedna z naj­star­szych firm kole­jo­wych w Pol­sce, produkująca elektryczne i spalinowe pojazdy pasażerskie, lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz tramwaje.

W zeszłym roku, 22 czerwca na torze testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie koło Wrocławia, odbyła się polska premiera pierwszego na świecie pasażerskiego pociągu wodorowego. Coradia iLint to w pełni bezemisyjny pociąg, który w trakcie użytkowania wytwarza jedynie parę wodną i wodę. Czytaj więcej o tym pociągu.

źródło: newag.pl, wszczecinie.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.