Trzy hybrydy pojawiły się w krakowskim MPK

Pojazdy zaprojektowane z myślą o ochronie środowiska naturalnego cieszą się obecnie sporym powodzeniem. Już nie tylko klienci indywidualni, ale także instytucje coraz częściej inwestują pieniądze przeznaczone na rozwój własnej floty samochodowej w pojazdy hybrydowe lub elektryczne. Do tego grona dołączył niedawno Kraków, a miało to miejsce za sprawą nowego nabytku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Więcej informacji na ten temat przekazał Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków, w specjalnym wywiadzie udzielonym dla portalu Świat OZE.

Zdecydowaliśmy się na zakup trzech radiowozów hybrydowych, bo są to pojazdy, które zużywają zdecydowanie mniej paliwa niż nasze poprzednie pojazdy z silnikiem diesla i tak już zdecydowanie ułatwiają pracę inspektorów – powiedział Marek Gancarczyk.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Krakowskie MPK zakupiło bowiem trzy pojazdy z napędem hybrydowym; wybór padł na markę Toyota Auris. Rzecznik Gancarczyk podzielił się również informacją, iż MPK nie zamierza poprzestać na tychże nabytkach i planuje zakup kolejnych pojazdów hybrydowych. Co więcej, obecnie spółka oczekuje na dostawę elektrycznego, bezemisyjnego pojazdu, który również będzie wykorzystywany przez inspektorów nadzoru ruchu z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

Jeden z nich, Maciej Machniewicz, podzielił się z czytelnikami portalu Świat OZE informacjami o nowym radiowozie wykorzystywanym obecnie przez pracowników MPK. – Samochód w stosunku do poprzednich radiowozów prowadzi się o wiele przyjemniej; jest dynamiczniejszy, zużywa dużo mniej paliwa i jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska – emituje mniej więcej około połowę substancji toksycznych w stosunku do tradycyjnego napędu spalinowego – podkreślił inspektor nadzoru ruchu.

Machniewicz dodał także, że nowe pojazdy posiadają szereg udogodnień, takich jak m.in. automatyczna skrzynia biegów, wideorejestratory i wszelkie inne narzędzia niezbędne do naprawy różnego rodzaju usterek zachodzących często w ruchu drogowym.