Ikea Greenwich bliżej zrównoważonego rozwoju

Ikea rozpoczęła współpracę z wybranymi, lokalnymi artystami, którzy w ramach projektu “Wild Homes for Wildlife” przekształcą stare meble tego szwedzkiego giganta w domki dla ptaków, pszczół i innych owadów.

Wszystko w ramach promowania otwarcia nowego zrównoważonego sklepu w Greenwich. Jak podkreśla kierowniczka sklepu, chodzi o pozytywny wpływ na lokalne środowisko. Wśród artystów współtworzących przyjazne apartamenty dla zwierząt są m.in. współpracujący od lat z Ikeą architekci mebli Hattie Newman, Adam Furman i Supermundane, współpracujący od lat z Ikeą. Projektanci będą mieli pełną dowolność w przekształcaniu starych krzeseł, stołów i kuchennych blatów w piękne pomieszczenia dla otaczających nas w przyrodzie stworzeń.

Iain Talbot do swojego „Bug Bud” wykorzystał krzesła i resztki okładzin w niebieskim kolorze, z kolei Hattie Newman do budowy kolorowej wioski dla pszczół m.in. stolik Ikea Burvik. Przypominamy, że akcje związane z pomocą dla pszczół były już wielokrotnie prowadzone m.in. przez fundację Greenpeace.

“Wild Homes for Wildlife” to jeden z wielu proekologicznych projektów szwedzkiego koncernu. Wśród innych akcji warto wspomnieć m.in. o promowaniu “gardeningu” w dużych aglomeracjach miejskich. Jego idea zostanie zaprezentowana w ramach wystawy kwiatów Chelsea Flower Show.

Chociaż projekt “Wild Homes for Wildlife” miał być elementem jedynie otwarcia nowego sklepu w Greenwich, współpraca w rzeczywistości będzie długofalowa. Ikea zamierza inwestować w zrównoważony rozwój nie tylko lokalnie. To pierwszy krok do uzyskania akredytacji BREEAM „Outstanding” poprzez włączenie szeregu zielonych technologii, w tym paneli słonecznych i zbierania wody deszczowej do budynku. Oczywiście strategia ta obejmie również ponowne wykorzystanie materiałów upcycled do tworzenia domów dla występujących w lokalnym środowisku stworzeń.