Innowacyjny pomysł – opakowanie szamponu, które jest mydłem

Szampon bez sztucznego opakowania? To możliwe! Mi  Zhuo z Central Saint Martins opracowała pro-ekologiczne rozwiązanie, które ograniczy produkcję odpadów. Szampon opakowała… mydłem, dzięki czemu po zużyciu obu kosmetyków nie pozostaje nawet ślad.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Mi Zhuo, absolwentka brytyjskiej uczelni Central Saint Martins, stworzyła praktyczną alternatywę dla butelek do szamponu. Ograniczyła wykorzystanie tworzywa sztucznego do poziomu 0% – opakowaniem szamponu jest specjalne, naturalne mydło. Jak to działa?

Mydło i szampon w jednym

Ekologiczny produkt stworzony przez Mi Zhuo ma różne formy. Jego twórczyni sugerowała się antycznymi wazami i ozdobnymi fiolkami. Szampon i mydło w jednym ma pewną wartość estetyczną, ale w tym wypadku liczy się mechanizm działania. W czasie kąpieli czy prysznica można korzystać zarówno z jego wnętrza, jak i opakowania. Brak zbilansowanego zużycia jednego i drugiego nie jest przeszkodą. Po zużyciu szamponu można korzystać z samego mydła lub po prostu rozpuścić je w wodzie.

To idealne rozwiązanie mające pozytywny wpływ na środowisko. Z wyliczeń Mi Zhuo wynika, że przeciętnie człowiek w ciągu życia pozostawia po sobie około 800 opakowań po szamponie (1-2 w miesiącu). Wiele produktów nie nadaje się do recyklingu, a ich rozkład może trwać od kilkuset do kilku tysięcy lat. Szampon i mydło w jednym rozwiązują ten problem.

W dobie zalewającego nas plastyku ciężko o ekologiczne postawy. Pomimo segregacji śmieci czy stawiania na bardziej naturalne zamienniki, wciąż jesteśmy zalewani przerażającą ilością tworzyw sztucznych. Dlatego każdy pomysł, który ogranicza ten problem, może być na wagę złota.