1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności.

Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności.

Zapowiadają się dobre czasy dla ciepłownictwa w Polsce. Niedawno Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło swój program “OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”, który ma wejść w życie 16 kwietnia 2024 roku. Raporty od dawna wskazywały, że energia z OZE może skutecznie ograniczyć udział węgla w polskiej energetyce i ciepłownictwie. Eksperci fińskiej spółki Wärtsilä Energy obliczyli, że przy wprowadzeniu odpowiednich rozwiązań i elastycznych technologii w ciągu dekady udział węgla w instalacjach ciepła systemowego może spaść z 80% do 8%, a w energetyce – z 61% do 27%. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Lepsze czasy dla polskiego ciepłownictwa

Ostatnie lata w polskiej energetyce i ciepłownictwie nie należały do najłatwiejszych. Najpierw pandemia, a następnie wojna w Ukrainie negatywnie odbiły się na kondycji całego sektora. Początek obecnego roku również nie zapowiadał poprawy. Rząd zdecydował, że spółki ciepłownicze nie dostają rekompensat za styczeń i luty, które należą się im zgodnie z ustawą mrożącą ceny ciepła sieciowego.

Ponadto raporty Urzędu Regulacji Energetyki wskazują, że skumulowany wzrost kosztów prowadzenia działalności ciepłowniczej między 2020 a 2022 rokiem wyniósł ponad 70%. Sytuacja na rynkach międzynarodowych zmusiła spółki ciepłownicze do przeorganizowania całego systemu i podniesienia cen u odbiorców końcowych.

– Wcześniej panowała koncepcja, że paliwem przejściowym będzie gaz. Teraz, ponieważ gaz okazał się być mało stabilnym źródłem energii, w dodatku narażonym na zawirowania polityczne, pojawiają się wątpliwości, czy będzie on mógł zastąpić węgiel – mówił agencji informacyjnej Newseria Igor Petryk, dyrektor rozwoju rynku w Wärtsilä Energy, fińskiej spółce działającej w 180 krajach. 

Jaki kierunek polskiej energetyki i ciepłownictwa?

Program „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” rozpocznie się 16 kwietnia 2024 roku. Szczegóły na jego temat poznaliśmy podczas konferencji prasowej ministry klimatu i środowiska, Pauliny Hennig-Kloski oraz wiceministry resortu – Urszuli Zielińskiej. 

– Mamy kolejne dobre wieści dla tych, którzy razem z nami chcą podjąć wysiłek na drodze do uzyskania neutralności klimatycznej. Ogłaszamy nowy program dla ciepłownictwa z pulą 2 miliardów złotych na inwestycje w ciepło systemowe, oparte na odnawialnych źródłach energii, z Funduszu Modernizacyjnego. To pieniądze, z których będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i spółki komunalne – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Magazyny energii i 4 mld euro oszczędności

Magazyny energii mogą stanowić dopełnienie zmodernizowanego systemu ciepłownictwa w Polsce. Według danych na ostatni dzień 2023 roku, Polskie Sieci Energetyczne wydały warunki przyłączenia dla takich instalacji o łącznej mocy prawie 9,7 tys. MW. 

Eksperci wskazują, że to dopiero początek. Popularność magazynów może rosnąć wraz z obserwowanym spadkiem cen baterii. Według ekspertów McKinsey do 2030 roku światowy rynek magazynów ma osiągnąć wartość w przedziale 120-150 mld dol. To oznacza ponad dwukrotny wzrost w perspektywie bieżącej dekady. 

– Polska nie może dalej trzymać się węgla. Pytanie, jaka będzie właściwa kombinacja technologii, które będą mogły zastąpić węgiel. Mamy bardzo silne przekonanie, że będzie to połączenie energetyki wiatrowej i słonecznej oraz elastyczne technologie, które zrównoważą te dwa źródła. Inwestując w takie nowe technologie jak źródła odnawialne plus bilansowanie, Polska może nie tylko ograniczyć udział węgla, ale także sporo oszczędzić na kosztach inwestycyjnych i operacyjnych. Według naszych obliczeń ta „kooptymalizacja” może przynieść blisko 4 mld euro oszczędności na całych kosztach systemu w okresie 10 lat – mówił Igor Petryk.

Źródło: biznes.newseria.pl

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.