Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jest nowy prezes Orlenu. Kto po Obajtku?

Jest nowy prezes Orlenu. Kto po Obajtku?

Jest nowy prezes Orlenu. Kto po Obajtku?

W czwartek, 11 kwietnia, stołek prezesa PKN Orlen objął Ireneusz Fąfara. Zastąpi on Daniela Obajtka, który ustąpił z tego stanowiska 5 lutego 2024 roku, a którego obowiązku od tamtego czasu pełnił Witold Literacki. Fąfara był już wcześniej powiązany z Orlenem. Kim jest nowy prezes spółki?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Orlen pożegnał się z Obajtkiem. Kto przyszedł na jego miejsce?

6-letnia kadencja Daniela Obajtka przebiegła pod znakiem licznych kontrowersji. Prezesem Orlenu został 5 lutego 2018 roku, wcześniej był m.in. przewodniczącym rady nadzorczej Lotosu, a także radnym i wójtem gminy Pcim. Jednym z pierwszych skandali związanych z tą postacią była publikacja przez “Gazetę Wyborczą” tzw. taśm Obajtka w roku 2021. Z zapisów rozmów wynikało, że Obajtek złożył niezgodne z prawdą depozycję w sprawie dzielenia funkcji wójta i szefa spółki TT Plast. Taśmy wzbudziły też kontrowersje w sprawie majątku Obajtka, a uwagę opinii publicznej przykuł fakt wulgarnego języka, którym posługiwał się na nagraniach prezes.

Obajtek, jako postać kontrowersyjna, był jedną z pierwszych osób, której usunięcia ze stanowiska spodziewali się wyborcy aktualnie rządzącej koalicji po październikowych wyborach. Przyczynkiem do tego był opublikowany pod koniec stycznia 2024 roku raport NIK, w którym Izba negatywnie oceniła fuzję Orlenu z Lotosem stwierdzając, że aktywa drugiej z tych spółek zostały sprzedane 5 mld poniżej swojej wartości. Po odwołaniu Obajtka na początku lutego stanowisko pełniącego obowiązki prezesa zarządu objął Witold Literacki i rozpoczęły się poszukiwania nowego prezesa. O całym procesie donosiliśmy na naszym portalu:

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Po kilku tygodniach procesu rekrutacyjnego rada nadzorcza jednej z najważniejszych polskich spółek energetycznych wybrała nowego prezesa. Zostanie nim Ireneusz Fąfara, który oficjalnie stanowisko obejmie 11 kwietnia 2024 roku. Fąfara był już wcześniej związany z Orlenem – w latach 2010-2017 pełnił funkcję prezesa Orlen Lietuva, a więc litewską spółka podległą polskiemu koncernowi. Udało mu się wtedy zakończyć wieloletnie spory związane z logistyką, a także doprowadzić do rentowności rafinerię w Możejkach.

Ireneusz Fąfara to absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, od lat 90. pełnił funkcje menedżerskie w dużych spółkach publicznych i prywatnych, był członkiem rad nadzorczych m.in. Agencji Rynku Energii, Narodowego Funduszu Zdrowia, Kompanii Węglowej, Lotosu czy PKO BP. W latach 2007-2009 pełnił funkcję prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, a od 1998 do 2007 był wiceprezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Ekspert doskonale znający sektor paliwowy i wyzwania związane z transformacją energetyki. Praktyk zarządzania dużymi organizacjami i wielomiliardowymi projektami – tak o Ireneuszu Fąfarze pisze Orlen w swoim komunikacie prasowym.

Witold Literacki, który przez ostatnie kilka tygodni pełnił obowiązki prezesa, pozostał w spółce. Objął stanowisko pierwszego wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych.

– Czytaj także: ABW w siedzibach Orlenu. Chodzi o fuzję z Lotosem

Źródło: informacja prasowa – Orlen

Fot. Orlen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.