Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak dbać o żywą choinkę?

Jak dbać o żywą choinkę

Jak dbać o żywą choinkę?

Wszyscy chcemy, aby nasza choinka była pachnąca i świeża przez całe święta, a także po nich. Jak dbać o żywą choinkę? Niezależnie od tego czy wybierzemy drzewko cięte, czy w doniczce, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Reklama

Jak dbać o żywą choinkę?

Kupując drzewko cięte zwróć uwagę na to, czy pochodzi ze specjalnej hodowli lub legalnej wycinki. Wybierz takie, które jest świeżo ścięte i ma intensywny zielony kolor. Sprawdź, czy gałązki są elastyczne i zachowują kształt nawet po zgięciu.

Jak poznać, czy drzewko pochodzi z hodowli? Wierzchnia warstwa podłoża w donicy powinna być raczej wygładzona kilkuletnim podlewaniem, a nie spulchniona wycięciem choinki z gruntu czy uklepana dla niepoznaki. Gdzieniegdzie będą wyrastać z niej malutkie rośliny, które zakolegowały się z choinką w czasie jej hodowli.

Choć uprawa świerków czy jodeł również pozostawia pewien ślad w środowisku, żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż choinka sztuczna. Produkcja sztucznych choinek, wytwarzanych głównie z plastiku i metalu, wymaga zużycia dużej ilości energii i innych zasobów ziemi. No i ten mikroplastikczytamy na profilu Miejska Partyzantka Ogrodnicza.

Decydując się na drzewko w doniczce, które będzie można na wiosnę przesadzić do ziemi, koniecznie sprawdź, czy… ma korzenie. Zdarzają się sytuacje, że kupujemy drzewko w doniczce, a po wyjęciu go z pojemnika okazuje się, że jest tam ucięty pień.

Żywa choinka – przechowywanie

Każdy rodzaj choinki warto przed wstawieniem do domu zahartować przez dzień w chłodnym pomieszczeniu. Wybierz miejsce, gdzie temperatura wynosi ok. 10°C. W przypadku drzewka w doniczce możesz zacząć od jeszcze niższej temperatury. Może to być piwnica, balkon lub weranda. Drzewko cięte w razie potrzeby można przyciąć ok. 2-3 cm, a następnie umieścić w stojaku wypełnionym wodą lub pojemniku z wilgotnym piaskiem.

Jak dbać o żywą choinkę?

Miejsce

Drzewko powinno stać w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20°C, jak najdalej od kaloryfera. Unikajmy umieszczania go na ogrzewanej podłodze. Dobrze też, gdy drzewko znajduje się we w miarę luźnej przestrzeni i nie utrudnia poruszania się po domu. Niestety ciągłe trącanie przez przechodzących domowników niszczy choinkę.

Ozdoby

Nie pokrywaj choinki nabłyszczającymi sprejami czy sztucznym śniegiem. Staraj się też wybierać delikatne i bardziej ekologiczne, a najlepiej własnoręcznie zrobione ozdoby. Liczbę i ciężar ozdób dobierz do wielkości drzewka. Wybierając światełka, sięgnij po te typu LED, które emitują mniej ciepła i nie wysuszają gałęzi.

Pielęgnacja

Pamiętaj o regularnym podlewaniu drzewka letnią wodą. W obydwu przypadkach można do wody dodawać specjalną odżywkę kupioną w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni. Drzewko z pewnością będzie zadowolone również ze zraszania.

Utylizacja

Choinkę ciętą potnij na mniejsze kawałki i wrzuć do pojemnika na odpady zielone lub na kompostownik. Sprawdź, czy w Twoim mieście nie odbywa się akcja sprzątania choinek i przerabiania ich na biomasę.

Drzewka w doniczce, które na wiosnę chcesz posadzić do gruntu, nie trzymaj w domu dłużej niż 7-10 dni. Inaczej wejdzie w okres wegetacji i zacznie wypuszczać nowe pędy. Jeśli nie chcesz trzymać go do wiosny w domu, po 10 dniach ponownie zahartuj drzewko. Najlepiej z dnia na dzień przenosić je do coraz chłodniejszego pomieszczenia, aż ostatecznie zostawić w takim, gdzie jest ok 5°C. Wczesną wiosną wysadzić do gruntu.

Fot. Canva (kickimages)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.