Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak jest z tą produkcją prądu przez fotowoltaikę w zimę?

Jak jest z tą produkcją prądu przez fotowoltaikę w zimę?

Panele fotowoltaiczne tworzą energię z promieni słonecznych. Jak sprawa wygląda zimą, gdy słońca jest mniej? Jak (i czy) można zwiększyć działanie modułów? Wbrew pozorom, nawet w tym okresie w roku można generować energię, lecz trzeba pamiętać o kilku zasadach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czy panele produkują energię zimą?

Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych nie może doczekać się nadejścia wiosny. Według różnych statystyk, okres, w którym panele pobierają i przerabiają energię słoneczną na prąd, przypada w Polsce na czas od kwietnia do października – wtedy jest największe nasłonecznienie. Jednak nie należy obawiać się, że zimą nie będzie można generować energii. Trzeba pamiętać, że na tej szerokości geograficznej występują optymalne warunki do produkcji prądu, nawet w listopadzie czy lutym. Użytkownicy nie muszą nic zmieniać w ustawieniach swoich instalacji, by te działały poprawnie.

Przymrozki i śnieg – czy odśnieżać fotowoltaikę?

Opady śniegu mogą wpływać na pracę instalacji – warstwa 10 cm białego puchu ogranicza przepuszczalność promieni słonecznych praktycznie do zera. Trzeba jednak pamiętać, że promienie słoneczne same stopią zalegający na panelach śnieg, dzięki czemu produkowanie prądu może przebiegać przez cały czas. Panele fotowoltaiczne na dachach montuje się pod kątem 35 stopni, między innym po to, aby nawarstwiający się śnieg sam się zsuwał – jak nakazują prawa grawitacji. Poprawnie zamontowana instalacja rzadko wymaga ingerencji i wchodzenia na dach. Jeśli jednak się tak zdarzy, ostatnią rzeczą, jaką powinni robić właściciele, to próby samodzielnego oczyszczania paneli ze śniegu czy lodu.


Co zrobić, gdy jednak panele są pokryte śniegiem, a na falowniku widać spadek produkcji energii?

Oto kilka wskazówek, co należy zrobić.

  • Zaufać profesjonalistom – celowo ten punkt jest na pierwszym miejscu. Nieumiejętne odśnieżanie lub co gorsza – zdrapywanie lodu, może skutkować uszkodzeniem całej instalacji. Zawodowcy wiedzą, jak obchodzić się z delikatnymi powierzchniami instalacji na dachu i są wyposażeni w odpowiedni sprzęt.
  • Zadbać o bezpieczeństwo – śnieg to woda w innym stanie skupienia. Woda i prąd stanowią niebezpieczne połączenie, dlatego samodzielne odśnieżanie paneli na dachu może skończyć się upadkiem i gipsem lub porażeniem prądem, w wyniku uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych.
  • Zadbać o portfel – szczotka, mop czy detergenty znacznie lepiej sprawdzą się w domowych porządkach, niż w usuwaniu śniegu z instalacji do produkcji prądu. Koszt wymiany zniszczonych domowymi sposobami paneli jest zdecydowanie wyższy niż wartość braku produkcji przez dzień czy dwa.

W przypadku instalacji gruntowej pokusa na samodzielne odśnieżanie może być większa, a mimo to i w takim przypadku powyższe porady obowiązują na tym samym poziomie.


Doskonale rozumiem właścicieli instalacji, którzy chcą, aby ich panele produkowały energię przez cały
rok. Trzeba pamiętać o aspekcie bezpieczeństwa – nas samych, jak i paneli, dlatego jeśli zajdzie
konieczność odśnieżenia należy skorzystać z usług profesjonalistów. Zamarznięte ramy aluminiowe
oraz szczelne połączenia między warstwami, mogą przez dużą ilość wody czy lodu doprowadzić nawet
do rozszczelnienia konstrukcji ramy aluminiowej. W konsekwencji – może to prowadzić do
uszkodzenia całej tafli szkła, jaka pokrywa ogniwa. Czasem rachunek opłacalności przeważa na
korzyść cierpliwości i czekania na szybką wiosnę
mówi Sławomir Gonet, Project Manager w Fixit, firmy działającej m.in. w obszarze instalacji i konserwacji falowników.

Według części inżynierów, specjalizujących się w fotowoltaice, niewielkie ilości śniegu nie stanowią przeszkody dla przenikania promieni UV do paneli. Jednocześnie, warto pamiętać, że prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna jest dostosowana do warunków klimatycznych panujących w tej szerokości geograficznej, a wytwarzana energia w skali roku się bilansuje.

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.