Polska ekologiczna technologia do budowy farm PV wchodzi na europejski rynek

Polska ekologiczna technologia do budowy farm PV wchodzi na europejski rynek

Firma SADDAR specjalizująca się w produkcji ekologicznych elementów budowlanych podpisała kontrakt z dystrybutorem we Francji. Na czym polega polska ekologiczna technologia, którą na szeroką skalę stosuje się m.in. przy instalacji ogromnych farm fotowoltaicznych?

Podcast

Ekologiczne rozwiązania budowlane z Polski

W marcu tego roku produkty marki SADDAR zostaną dostarczone do francuskich sklepów Brico Marche. Pierwsze zamówienie do marketu budowlanego obejmuje 51 tys. sztuk eko kotew, a do końca roku polska wyeksportuje na rynek francuski ponad 150 tys. sztuk produktów. 

– Naszym celem jest zapewnienie idealnego ekologicznego produktu, który istotnie przyczynia się do poszanowania środowiska naturalnego. W ciągu najbliższych 2 lat planujemy umocnić się w  Europie, zdobywając 25 % rynku.

Przy poziomie produkcji 1,5 mln sztuk rocznie i zużyciu 20 butelek na jedną eko kotwę recyklingowi będziemy poddawać równowartość 30 mln butelek plastikowych
– powiedział Dariusz Sadowiński, wynalazca i właściciel firmy SADDAR. 

Rozwiązania instalacyjne oferowane przez SADDAR mają szerokie zastosowanie, w tym jako elementy montażu ogrodzeń, drewnianej architektury ogrodowej czy w sektorze budowlanym.

Polska ekologiczna technologia

Flagowym produktem firmy są kotwy wbijane, wkręcane i przykręcane w niemal każdy rodzaj gruntu czy powierzchni. Na szeroką skalę używane są m.in. przy instalacji ogromnych farm fotowoltaicznych.

Montaż jest szybki i przyjazny środowisku: bez użycia cementu oraz potrzeby dostosowania gruntu z użyciem ciężkiego sprzętu. W razie potrzeby, instalacje można po prostu przenieść w inne miejsce bez uszczerbku dla środowiska.

Bazowy surowiec PET pochodzi z recyklingu głównie plastikowych butelek po wodzie mineralnej czy napojach gazowanych. Stanowi to istotny czynnik ochrony środowiska i przekształcenia plastikowych odpadów poużytkowych czy poprodukcyjnych w pełnowartościowy nowy wyrób. 

Taki produkt zastępuje droższy, wykonany z blachy stalowej, którego wytworzenie wymaga zużycia dużej ilości energii i kopalin nieodnawialnych.

Dodatkowo eko kotwa SADDAR wbita w ziemię nigdy nie będzie korodować i nie ulegnie działaniom czynników atmosferycznych, czego nie można powiedzieć o wyrobach ze stali lakierowanej lub pokrytej galwanicznie mikronową powłoką.

Co ważne, oferowane przez polską firmę eko kotwy można ponownie zmielić i przetworzyć. Produkt wpisuje się zatem w wymagania stawiane przez Unię Europejską w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym

Dlaczego potrzebujemy więcej takich rozwiązań?

Według danych EuroPAP News w Europie recyclingowi poddawane jest tylko 32,5%. plastiku, a najczęstszym sposobem utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych jest odzyskiwanie energii (42,6%). 

Komisja Europejska w ramach Zielonego Ładu przyjęła plan, w ramach którego 55 % plastikowych odpadów opakowaniowych powinno zostać poddanych recyklingowi do 2030 roku. […]

Cieszymy się, że nasze rodzime rozwiązania zyskują uznanie na europejskich i światowych rynkach. Cieszymy się również, że jako Polska Agencji Inwestycji i Handlu możemy wspierać firmę w tym podboju – powiedział Łukasz Grabowski, zastępca Dyrektora Centrum Eksportu PAIH.

Chcesz wiedzieć więcej o ekologicznych rozwiązaniach budowlanych z Polski? Zobacz artykuł:

źródło: mat.prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.