Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Brytania chce zdekarbonizować przemysł budowlany

budowa

Wielka Brytania chce zdekarbonizować przemysł budowlany

Czy branża budowlana jest gotowa na znaczną redukcję zanieczyszczeń i emisji? Obniżenie śladu węglowego  budownictwa wiązałoby się ze znacznymi zmianami na etapie produkcji, transportu i realizacji. Nowe prawo może niedługo wejść w życie w Wielkiej Brytanii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obliczanie i redukowanie śladu węglowego  budowy

Za zdecydowanym nakazem obliczania i zmniejszenia emisji z sektora budowlanego jest angielski poseł dystryktu North Norfolk, Duncan Baker. Jest autorem ustawy, która reguluje obowiązek obliczania śladu węglowego w nowych budynkach. Twierdzi, że emisje z sektora budowlanego są gigantyczne.

[Emisje budowlane] to więcej niż emisje z lotnictwa i żeglugi razem wzięte napisał Baker.

Proponowana zmiana oznaczałaby obowiązkowe raportowanie emisji dwutlenku węgla z budynków niemieszkalnych od stycznia przyszłego roku i mieszkalnych od 2025 roku. Już na etapie projektowania, architekci mieliby brać pod uwagę emisyjność i dążyć do jej znacznego zmniejszania. 

Jeśli ustawa, którą zaproponował poseł zostanie uchwalona, zmienią się brytyjskie przepisy budowlane. Baker chciałby, aby zdecydowanie ograniczono emisje tej branży, które szacuje się na wartość ok. 50 mln ton CO2 w samej Wielkiej Brytanii. Poseł uważa, że „branża budowlana jest na to gotowa i wprowadzenie takich zasad, jest możliwe”.

Mój projekt ustawy ma na celu wprowadzenie przepisów, które umożliwią przemysłowi ustalenie jasnego wymogu mierzenia, raportowania i ograniczania w emisji dwutlenku węgla – dostosowując przepisy budowlane do pozostałych brytyjskich planów dekarbonizacjinapisał na swojej stronie duncanbaker.org.uk, poseł.

Projekt tej ustawy to krok w kierunku osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. 

Niskoemisyjny kraj?

Wielka Brytania przoduje w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatu. Dekarbonizuje wiele sektorów: transportu, energetyki, rolnictwa,żywności i innych. 

Branża budowlana odpowiada za około 25% emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii.

Kraj zobowiązał się do osiągnięcia dekarbonizacji energetyki do 2035 roku, co oznacza, że będzie korzystać wyłącznie z zielonej energii, głównie OZE. 

źródło: duncanbaker.org.uk, edp24co.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.