1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Brytania kończy z węglem

Wielka Brytania kończy z węglem

Już za 3 lata w Wielkiej Brytanii nastąpi przełomowy dla energetyki i klimatu moment. Od 1 października 2024 r. Brytyjczycy nie będą korzystać z paliw kopalnych do wytwarzania energii elektrycznej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

 

Koniec epoki węglowej

 

Początkowo w planach Wielkiej Brytanii było odejście od węgla w 2025 r. Jednak ze względu na odbywający się w Glasgow szczyt klimatyczny COP26, kraj postanowił przyspieszyć swoje działania. To ambitne posunięcie pozwoli Anglii zaprezentować się z jak najlepszej strony podczas listopadowego wydarzenia. 

 

Rząd Wielkiej Brytanii podał, że skoro przewodzi takiemu szczytowi, to sam musi działać szybko i skutecznie, aby zredukować emisje i zagrożenie klimatyczne. Wielka Brytania wzywa również wszystkie narody do mobilizacji w procesie wycofywania się z energetyki węglowej.

 

Droga do złagodzenia kryzysu

 

Wielka Brytania poczyniła już ogromne postępy w ograniczaniu zużycia węgla w sektorze energetycznym. W zeszłym roku węgiel stanowił zaledwie 1,8% miksu energii elektrycznej w kraju. Dla porównania, 10 lat temu energia elektryczna pochodziła w 40% z paliw kopalnych. 

 

https://swiatoze.pl/wielka-brytania-nowa-ustawa-bedzie-chronic-zwierzeta/

 

Węgiel napędzał rewolucję przemysłową 200 lat temu, ale teraz nadszedł czas na radykalne działania, aby całkowicie wyeliminować to zanieczyszczające paliwo z naszego systemu energetycznegopowiedziała minister ds. energii i zmian klimatu Anne-Marie Trevelyan i dodała: – Dzisiaj wysyłamy jasny sygnał na cały świat, że Wielka Brytania jest liderem w umieszczaniu energii węglowej w podręcznikach historii […].

 

Czysta energia

 

Przyszłość angielskiej energetyki stoi pod znakiem energii odnawialnej. Minister dodała, że OZE i nowe technologie napędzą zieloną rewolucję przemysłową i stworzą nowe miejsca pracy w całym kraju. Alok Sharma, powołany na prezydenta szczytu klimatycznego COP26 przyznał, że następna dekada będzie przełomowa dla naszej planety, a kluczowym sposobem na jej ratowanie jest rezygnacja z węgla.

 

– Mam nadzieję, że zdecydowane kroki Wielkiej Brytanii w kierunku czystszej, bardziej ekologicznej przyszłości będą wyraźnym sygnałem dla innych na całym świecie, że czysta energia to zdecydowany krok naprzód – dodał Alok Sharma.

 

https://swiatoze.pl/wielka-brytania-zamierza-wprowadzic-zakaz-sprzedazy-samochodow-spalinowych-juz-w-2030-roku/

 

źródło: bioenergy-news.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.