Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sztuczna inteligencja Google kontroluje reakcję jądrową

Sztuczna inteligencja Google kontroluje reakcję jądrową

DeepMind to ośrodek badań należący do Google, który specjalizuje się w rozwoju sztucznej inteligencji. Niedawno eksperci laboratorium nauczyli algorytm sterować pracą plazm wewnątrz tokamaków, czyli generatorów fuzji jądrowej. Wyniki eksperymentu dają kolejną nadzieję na prężny rozwój energii jądrowej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Alogrytmy kontrolują fuzję jądrową

Reakcja termojądrowa to skomplikowany proces, który wymaga dokładnej kontroli. Odbywa się ona w tokamakach, które we wnętrzu skrywają plazmę rozgrzaną do nawet 150 mln°C. Ilość wytworzonej energii zależy od tego, jak długo utrzyma się proces, dlatego reakcja musi być monitorowana i podtrzymywana. 

To zadanie ma ułatwić sztuczna inteligencja DeepMind. Algorytmy mają sterować polem magnetycznym, które pozwala na utrzymanie plazmy w jednym kształcie, powstrzymując ją przed dotknięciem ścian reaktora, co uszkodziłoby maszynę.

8abK8T2VfPaJOTww6AkRjkITGJRt02AkanD7vWBsv3rtpRsIoc78zupX9cczmlntch4 A4ndWWsI8i0H134QDt PHyCBEn5g0Yl24 EyhLHNw76Uu68BCC2ZajFteIyZc NOqmQ5
Praca algorytmów została sprawdzona na tokamaku należącym do Szwajcarskiego Centrum Plazmy w Lozannie/ źródło: DeepMind, SPC/EPF

Jak działa fuzja jądrowa i czy może być stabilnym źródłem energii? 

Na to pytanie odpowiedzieliśmy w artykule o nowym rekordzie reakcji termojądrowej, który okrzyknięty został kamieniem milowym. Dowiedz się więcej:

Niemożliwe staje się możliwym, dzięki sztucznej inteligencji

Inżynierowie DeepMind przetestowali algorytmy, korzystając z reaktora Szwajcarskiego Centrum Plazmy w Lozannie. Sztuczna Inteligencja samodzielnie kontrolowała reaktor przez dwie sekundy, czyli maksymalny czas pracy tokamaku. Nagranie eksperymentu opublikowano na Twitterze DeepMind:

W ciągu jednej sekundy sieć wykonała 90 różnych pomiarów kształtu i położenia plazmy, a potem dostosowywała do tego napięcie w polu magnetycznym. 

To bardzo znaczący krok, który może wpłynąć na projektowanie przyszłych tokamaków i przyspieszyć drogę do opłacalnych reaktorów termojądrowychpowiedział prof. Ambrogio Fasoli, Dyrektor Szwajcarskiego Centrum Plazmy w Lozannie

Naukowcy badają kształty plazmy 

Zespołowi DeepMind udało się stworzyć szereg różnych kształtów wewnątrz reaktora. Teraz są one badane pod względem efektywności w produkowaniu energii poprzez fuzję termojądrową. 

Eksperci przy pomocy sztucznej inteligencji stworzy kształt przypominający płatek śnieg, który może pomóc obniżyć koszty chłodzenia reaktora. Zaproponowali również rozłożenie plazmy dla reaktora ITER, który ma być reaktorem termonuklearnym produkującym energię na masową skalę

Przeczytaj o innych wykorzystaniach sztucznej inteligencji w dziedzinie ekologii:

Źródła: deepmind.com, MIT Technology Review

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.