Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak zmniejszyć wysokość rachunków za prąd w firmie?

Jak zmniejszyć wysokość rachunków za prąd w firmie?

Zużycie energii elektrycznej to jeden z największych kosztów prowadzenia działalności. W związku z tym coroczne podwyżki prądu są dotkliwie odczuwane przez przedsiębiorców. Czy da się obniżyć wysokość rachunków? Co zrobić, aby płacić mniej? Wybór odpowiedniej taryfy, zmiana sprzedawcy prądu, fotowoltaika dla firm – oto kilka sprawdzonych sposobów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zmiana taryfy energetycznej i sprzedawcy prądu

Zmiana taryfy energetycznej może być świetnym sposobem na zoptymalizowanie wydatków związanych z energią. Jak wybrać jej odpowiedni rodzaj? Przeanalizuj, w jakich godzinach Twoja firma zużywa najwięcej energii. W podstawowej taryfie C11 za każdą wykorzystaną kWh zapłacisz tyle samo bez względu na porę dnia czy tygodnia. To dobre rozwiązanie, jeśli przedsiębiorstwo pracuje w stałych porach i nie można jednoznacznie wskazać godzin, w których zużycie energii elektrycznej jest największe. Z tego względu wybierają ją przede wszystkim firmy handlowe, usługowe i produkcyjne. W taryfach C12a i C12b mniej za energię elektryczną zapłacisz między 22:00 a 6:00 oraz przez kilka godzin w ciągu dnia. Z powodzeniem korzystają z nich więc przedsiębiorstwa, które najintensywniej pracują właśnie w nocy i wczesnym rankiem – jak piekarnie czy cateringi pudełkowe. Z kolei C12w to propozycja dla firm działających przede wszystkim w godzinach nocnych oraz w weekendy, np. oferujących usługi związane z eventami.

Zmiana taryfy to jednak nie wszystko. Możliwe, że inny sprzedawca zaproponuje Ci lepsze warunki, dzięki czemu zapłacisz mniej za prąd. Przeanalizuj dostępne oferty. Porównaj przy tym nie tylko stawki za kilowatogodzinę, ale przede wszystkim dodatkowe korzyści, np. możliwość obniżenia opłaty handlowej przez kilka miesięcy lub nawet przez cały okres trwania umowy oraz inne promocje i upusty.

Wymiana sprzętów na energooszczędne

Starsze urządzenia o niższej klasie energetycznej, np. B czy C, warto wymienić na nowoczesne i niskoenergochłonne. Jednak zanim wybierzesz się na zakupy, oblicz, ile energii zużywają sprzęty aktualnie użytkowane w firmie i czy kupno nowych na pewno się opłaca. Zdarza się bowiem, że koszt takiego przedsięwzięcia jest odwrotnie proporcjonalny do ewentualnych zysków.

Ponadto pamiętaj o pewnych nawykach, które pozwolą obniżyć zużycie prądu w budynku firmy. Przede wszystkim należy wyłączać oświetlenie w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa przez dłuższy czas. Zastosowanie znajdują także czujniki ruchu – można montować je w korytarzach i toaletach – a nawet bardziej zaawansowane moduły służące sterowaniu poszczególnymi systemami w obiekcie.

fotowoltaika dla firm jak zmniejszyc rachunki

Fotowoltaika w firmie

Fotowoltaika w firmie – to rozwiązanie, które może przynieść największe oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na produkcję prądu z darmowej energii słonecznej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie całkowitej lub przynajmniej częściowej niezależności od zewnętrznej sieci energetycznej, a tym samym podwyżek cen prądu oraz nowych opłat. Jednocześnie przedsiębiorstwo nie musi obawiać się o ograniczenia czy przerwy w dostawach energii elektrycznej, co mogłoby negatywnie wpłynąć na ciągłość poszczególnych procesów.

Okres zwrotu z inwestycji zależy przede wszystkim od mocy paneli fotowoltaicznych. Podczas projektowania fotowoltaiki w firmie warto tak dobrać moc systemu, aby pokrywała średnie roczne zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na energię elektryczną. Taki wariant jest najkorzystniejszy, bowiem instalacja o zbyt małej mocy w stosunku do zapotrzebowania oznacza, że z sieci trzeba kupić więcej prądu. Z kolei fotowoltaika o dużej mocy to znacznie wyższe koszty inwestycyjne (czyli jednocześnie dłuższy okres zwrotu), których nie zrekompensuje możliwość sprzedaży nadwyżek wyprodukowanego prądu. Oba rozwiązania są zatem mniej opłacalne niż system „w sam raz”.

Ile wyniosą oszczędności z fotowoltaiki w firmie? Według wyliczeń innogy Polska będzie to minimum kilka tysięcy złotych rocznie. Przykładowo, instalacja o łącznej mocy 15,66 kWp produkuje 15 660 kWh prądu rocznie. Załóżmy, że stawka taryfowa wynosi 0,56 zł za 1 kWh. Oznacza to, że firma zyskuje ponad 8700 zł w ciągu roku. Do tego należy doliczyć opłatę mocową, a oszczędności wyniosą już ponad 9000 zł!

Zmiana taryfy, sprzedawcy energii, nawyków, a do tego inwestycja w fotowoltaikę w firmie – warto wdrożyć tych kilka rozwiązań jednocześnie, aby osiągnąć najlepsze rezultaty i tym samym największe oszczędności w firmowym budżecie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.