Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jakie są obawy Polaków przed instalacją fotowoltaiczną?

pv

Jakie są obawy Polaków przed instalacją fotowoltaiczną?

Z każdą innowacją wiążą się obawy – czy dana technologia sprawdzi się w praktyce, czy będzie efektywna i chętnie wykorzystywana. W związku z gwałtownymi przemianami środowiskowymi i chęcią osiągnięcia niezależności energetycznej, a wreszcie dofinansowaniom OZE, coraz więcej osób i przedsiębiorstw chce korzystać z odnawialnych źródeł energii, szczególnie z fotowoltaiki. Co najbardziej frapuje Polaków w obszarze instalacji fotowoltaicznych?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Szacuje się, że do tej pory instalacje fotowoltaiczne stanowią tylko 5% energii użytkowanej w Polsce. Dlaczego inne kraje podążają dużo szybciej w stronę wykorzystywania energii słońca i instalacji własnych magazynów energii? Jest kilka powodów.

Co przeszkadza Polakom w instalacji fotowoltaicznej?

Firma N Energia przeprowadziła badanie wśród 130 handlowców i specjalistów z branży OZE, które miało ujawnić główne obawy potencjalnych klientów i użytkowników własnej instalacji.

Polacy boją się tego, że inwestycja we własną instalację jest po prostu nieopłacalna. Oprócz strachu przed zwróceniem kosztów pojawiła się też sama, jak się okazuje zbyt wysoka cena instalacji fotowoltaicznej, która znacznie odstrasza konsumentów do przejścia na tryb prosumencki.

Jak się okazuje, Polacy często nie dowierzają koncepcjom kredytów i dotacji na OZE, a także gwarancji na sam sprzęt i jego funkcjonowanie. Wśród obaw znalazły się także: jakość i inwazyjność montażu oraz samych modułów, a także kwestie bezpieczeństwa i estetyki.

132203217 192294409205598 5261593534686662760 n

Czy obawy są zasadne?

Wobec większości kwestii, które martwią Polaków, eksperci fotowoltaiki mają racjonalne i rzeczowe odpowiedzi. Całkowity wzrost inwestycji nie przekracza kilku lat. Odporność modułów jest zależna od producenta, ale można przyjąć, że panele PV będą bezawaryjne przez 25-30 lat. Firmy proponują też różne formy gwarancji na instalacje: gwarancja absolutna, totalna i solarna. Wszystkie typy i ich charakterystyka znajdują się pod powyższym linkiem.

Dla przykładu długiej żywotności i bezawaryjności można przytoczyć pierwszą, zamontowaną i przyłączoną do sieci elektroenergetycznej instalację. Powstała w 2001 roku za sprawą pracowników Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej. Instalacja bezawaryjnie pracuje już ponad 19 lat.

Eksperci rozwiewają też wątpliwości Polaków związane z ekologią i brakiem efektywności systemów: moduły fotowoltaiczne konwertują bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, dlatego jest to najczystsze źródło energii odnawialnej. Taka instalacja nie ma szkodliwego wpływu na ludzi, a montaż zlecony rzetelnej i doświadczonej firmie jest gwarancją wykonania solidnej i profesjonalnej instalacji.

Rozwiązanie – dostosowana oferta

Badanie obaw i nadziei Polaków może być kluczowe dla przedsiębiorstw, spółek i inwestorów na rynku OZE. Dostosowana do potrzeb konsumentów oferta, może znacznie wpłynąć na zwiększenie liczby zainteresowanych niezależnymi i ekologicznymi rozwiązaniami energetycznymi. Im większy będzie popyt na odnawialne źródła energii, tym niższe będą ceny, a z konkurencyjnego rynku będzie można wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Wsparcie rządu i regulacje w zakresie energii odnawialnej oraz dofinansowania własnych instalacji są kluczową kwestią na rynku OZE. Wciąż liczy na to wiele konsumentów, w tym tych, którzy nie zdążyli z wnioskiem i otrzymaniem dofinansowania z programu “Mój prąd”.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.