Japońskie Namie rozświetlone bateriami z modelu Nissan Leaf

Przeciwnicy elektromobilności uważają, że samochody elektryczne będą źródłem niezliczonej ilości zużytych akumulatorów. Okazuje się jednak, że stare baterie można wykorzystać z pożytkiem dla lokalnych społeczności.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nissan postanowił w najbliższych dniach zainstalować na ulicach japońskiego miasta Namie uliczne latarnie, które zasilane będą zużytymi bateriami samochodowymi oraz panelami słonecznymi.

Przy współpracy z firmą 4R Energy, której przedmiot działalności stanowią technologie nowoczesnego recyklingu, na ulicach Namie – miasta zniszczonego w wyniku katastrofy w Fukushimie, lada chwila rozbłysną latarnie zasilane energią odnawialną.

Inwestycja jest realizowana w ramach programu „The Reborn Light”. Energia potrzebna do uruchomienia latarni będzie magazynowana w zużytych akumulatorach z samochodów Nissan Leaf. Ich żywotność szacowana jest nawet na 10 lat.

W razie zagrożenia trzęsieniem ziemi lub tsunami uliczne latarnie Nissana mają stanowić jedyne źródło oświetlenia, ponieważ ze względów bezpieczeństwa w tym czasie elektrownie konwencjonalne nie działają.

Dla Nissana tego typu projekt nie jest żadną nowością. Koncern od lat prowadzi prace związane z  skonstruowaniem domowych magazynów energii oraz awaryjnego systemu zasilania w Amsterdam Arena.