Jeszcze w tym roku zbliżymy się do 1 GW fotowoltaiki. Już dziś w Polsce mamy ponad 600 MW

603 MW to łączna moc polskich instalacji fotowoltaicznych zanotowana na koniec ubiegłego miesiąca. W samym tylko marcu średnio dziennie przyłączano do krajowego systemu elektrycznego instalacje o mocy 1,3 MW. Utrzymanie takiego tempa będzie oznaczało zbliżenie się pod koniec roku do granicy 1 GW potencjału. Dla porównania – na koniec ubiegłego roku było to 471,4 MW.

Najwięcej przyłączeń (54 MW) zanotowano w styczniu. W lutym było to 38,3 MW, a w marcu 39,2 MW. Styczniowy wynik był częściowo skutkiem zanotowania instalacji zamontowanych jeszcze w grudniu ubiegłego roku, a objętych wsparciem w ramach pierwszej aukcji z 2016 roku.

Drugi kwartał upłynie pod znakiem przyłączenia ostatnich elektrowni PV o jednostkowej mocy do 1 MW. Zostały one objęte gwarancjami sprzedaży energii zgodnie ze stawkami z aukcji z końca czerwca 2017 r. Produkcja energii z tych instalacji musi się rozpocząć najpóźniej w połowie roku.

Ministerstwo Energii zapowiada przeprowadzenie jeszcze w tym roku kolejnych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Znajdą się w nich również te dedykowane fotowoltaice i energii wiatrowej. Ich jednostkowa moc to maksymalnie 1 MW, a do podziału jest wolumen energii pozwalający na stworzenie instalacji fotowoltaicznych o całkowitej mocy sięgającej nawet 750 MW.

Rok 2019 będzie oznaczał jednak również rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych tworzonych przy udziale unijnych dotacji z Regionalnych Programów Operacyjnych.

źródło: gramwzielone.pl